Dinocephalosaurus orientalis - morski dinozaur przypominający chińskiego smoka

i

Autor: National Museums Of Scotland

CIEKAWOSTKI

Morski dinozaur sprzed 240 milionów lat budową przypominał... smoka. Dopiero teraz można było go pokazać

2024-02-24 21:02

Miał ponad pięć metrów długości i wyglądem przypominał długiego chińskiego smoka znanego z tamtejszej mitologii. Dinocephalosaurus orientalis wyróżniał się płetwiastymi kończynami, niezwykle długą szyją oraz specyficznym uzębieniem. Nad odtworzeniem jego wyglądu pracowano ponad 20 lat!

Dinocephalosaurus orientalis - jak wyglądał ten morski dinozaur?

Odtworzenie wyglądu Dinocephalosaurus orientalis, morskiego dinozaura, było możliwe dzięki najnowszym odkryciom skamieniałości z triasu. Nasz bohater mierzył 5 metrów długości i pływał ok. 240 mln lat temu w morzach na terenie dzisiejszych Chin.

- Tajemniczy dinozaur został po raz pierwszy zidentyfikowany w 2003 roku, jednak dopiero teraz, po odkryciu kolejnych pięciu zachowanych w skałach okazów i dokładnym ich przestudiowaniu, badacze mogli pokazać światu, jak wyglądał w całości - przekazali naukowcy z National Museums Of Scotland.

Zachowała się również skamieniałość, która zawiera kompletny obraz gada. - Jest zwinięty w coś w rodzaju ósemki i bardzo przypomina chińskiego smoka - ocenił dr Nick Fraser, dyrektor National Sciences w National Museums Scotland, w rozmowie z CNN.

Morski dinozaur o budowie chińskiego smoka - co wyjątkowego w jego wyglądzie?

Więcej o najnowszym odkryciu przeczytamy w czasopiśmie "Earth and Environmental Science Transactions of the Royal Society of Edinburgh", gdzie międzynarodowy zespół naukowców opisał swoje ustalenia.

Ten gatunek morskiego dinozaura został odkryty w 2003 r. i to przypadkiem. Profesor Li Chun z Instytutu Paleontologii Kręgowców i Paleoantropologii w Pekinie odwiedził wtedy małą wioskę w prowincji Kuejczou w południowych Chinach. W jednej z wapiennych płyt dostrzegł mały kręg zwierzęcia. Okazało się, że takich kawałków jest znacznie więcej - miejscowi rolnicy zabrali badacza do zagrody dla świń, gdzie magazynowano znalezione skały. Profesor zaczął łączyć ze sobą części, co doprowadziło go do odkrycia zupełnie nowego gatunku.

Dzięki najnowszym odkryciom dowiedzieliśmy się, jak bardzo długą szyję miał Dinocephalosaurus orientalis. A składała się ona aż z 32 kręgów! - Nadal nie jestem pewien jej funkcji. Jedyne, co przychodzi mi na myśl to to, że żerowały w wodach, w których znajdowały się skały i być może szczeliny. Używały swoich długich szyi do badania szczelin, gdzie ukrywałaby się ich zdobycz - ocenił dr Nick Fraser.

Balon z listem przeleciał niemal tysiąc kilometrów. Niezwykłe odkrycie w lesie [ZDJĘCIA]