Miejscowości w Wielkopolsce zyskają nowe połączenia kolejowe. Podpisano umowy

2023-01-28 8:36

Umowy podpisano pomiędzy samorządem województwa wielkopolskiego, a PKP PLK. Wszystko w ramach programu Kolej Plus.

Kolej w Wielkopolsce: będą nowe połączenia

Według założeń programu nowe połączenia mają kursować do 2028 roku. Na takich liniach jak:

  • Śrem-Czepiń,
  • Gostyń-Kąkolewo.
  • Międzychód-Szamotuły,
  • Czarnków-Rogoźno-Wągrowiec
  • oraz na nowo wybudowanej linii Konin-Turek.

85% budowy zostanie pokryte przez budżet państwa. Pozostałe pieniądze będą od samorządu województwa oraz poszczególnych gmin i powiatów.

Jak zaznacza wicemarszałek Wielkopolski, Wojciech Jankowiak, pozyskano ponad 43 partnerów. Choć politycy zapewniają, że zabezpieczyli odpowiednie pieniądze, mają pewne obawy, czy wszystko uda się zrealizować.

Planowane jest, aby na każdym „połączeniu” kursowały co najmniej 4 pary pociągów w przeciągu doby. Samorząd województwa wielkopolskiego jednak podchodzi do tego ambitnie i planuje uruchomić nawet 10 par pociągów. Jednak co ważne, nie wiadomo, jak to będzie wyglądało w przyszłości w rozkładzie jazdy. Politycy zakładają, że nie wszystkie połączenia będą bezpośrednio połączone z Poznaniem, a bardziej skomunikowane na konkretnych stacjach, np. w Szamotułach.

Koszt szacowany jest na ponad 2 miliardy złotych. Na początku rozpoczną się prace związane z remontem linii łączącej Leszno i Gostyń.

Budowa kolei w Wielkopolsce: mieszkańcy protestują

Ludzie, którzy będą mieszkali niedaleko linii kolejowej z Konina do Turku, nie są do końca przekonani do tej inwestycji. Protestowali głównie mieszkańcy gminy Stare Miasto, którzy nie chcą, aby trasa była niedaleko ich domów. Według nich najwięcej będzie tam jeździło kolei towarowej, a nie pasażerskiej, co wzmoże hałas w okolicznych miejscowościach.

Jak zaznaczają politycy, mieszkańcy powinni poczekać na ostateczne plany, ponieważ oni sami nie wiedzą, jak będzie przebiegała linia kolejowa.