Poznań

i

Autor: Unsplash

Miasto chce sprzedać spółkę Modertrans! Dlaczego?

2022-11-22 16:40

Miasto planuje sprzedać Modertrans! Spółkę, która zajmuje się, produkcją, modernizacją czy serwisem, m.in. tramwajów i autobusów. Dlaczego?

Miasto chce sprzedać spółkę Modertrans! Co do zasady produkcja tramwajów nie jest zadaniem własnym gminy - tłumaczy prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. Miasto nie chce również ograniczać rozwoju spółki.

- Zdajemy sobie sprawę z potencjału, jakim jest rynek ukraiński, jeżeli dojdzie do odbudowy. Z pewnością tego typu struktura własnościowa nie pozwoli w takiej spółce jak Modertrans w pełnym stopniu wykorzystać tych możliwości, które będą się wiązały właśnie z ekspansją zagraniczną

W związku z kryzysem gospodarczym, miasto musi też myśleć o przyszłych inwestycjach, na przykład o II etapie tramwaju na Naramowice. Zainteresowane kupnem spółki są zarówno firmy z Europy, jak i na przykład z Azji.

- Dzisiaj wartość tych kapitałów własnych księgowo liczonych to 150 milionów. Biorąc pod uwagę udział w rynku, potencjał rozwoju i te wszystkie zamówienia, które w tej chwili spółka ma w swoim portfelu, oceniam wartość spółki na poziomie 400-450 milionów.

W ciągu 8 lat spółka zwiększyła udział w rynku z 10% do 30. Zasilono również ją nieruchomościami, które służą do remontowania pociągów czy tramwajów. Sprzedaż Modertransu nastąpi najszybciej w drugiej połowie przyszłego roku lub w pierwszej 2024.

Slang korporacyjny. Jak dobrze go znasz? Mało kto zna wszystkie odpowiedzi!

Pytanie 1 z 7
"Workflow" - co kryje się pod tym hasłem?