Koleje Wielkopolskie podnoszą ceny biletów!

2022-08-03 12:43
Koleje Wielkopolskie
Autor: Koleje Wielkopolskie

Koleje Dolnośląskie, Koleje Wielkopolskie oraz Polregio, które oferuje połączenia regionalne w całym kraju, zdecydowały się od sierpnia na podwyżkę cen biletów o 15 proc. - podaje serwis WP. Z większymi kosztami za przejazd powinni się też liczyć pasażerowie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście. Wzrost cen biletów ma związek z inflacją.

„Sytuacja co miesiąc ulega zmianie, obserwujemy stale rosnące koszty: energii, obsługi taboru czy jego bieżącego serwisowania. Aby móc świadczyć usługi i poszerzać siatkę połączeń w regionie, musimy podjąć konkretne kroki związane ze zmianą cennika” - tłumaczy Bartłomiej Rodak, rzecznik Kolei Dolnośląskich, cytowany w przytoczonym przez WP komunikacie firmy.

Jak podaje serwis, podobnie argumentuje podwyżkę Polregio oraz Koleje Wielkopolskie. „Wprowadzenie nowego cennika biletów spowodowane jest największym od 20 lat wzrostem inflacji, a co za tym idzie podwyżką cen paliw, energii elektrycznej, części zamiennych do taboru oraz kosztów usług. Czynniki te mają bezpośredni wpływ na wzrost kosztów bieżącej działalnością spółki” - wyjaśnia WP wielkopolski przewoźnik.

Według WP większy będzie też koszt biletów miesięcznych czy ulgowych, a także kary za brak ważnego biletu. W Kolejach Dolnośląskich jest to teraz 100 zł zamiast 60 zł, a w Kolejach Wielkopolskich - 280 zł zamiast 245 zł.

Serwis informuje również, że z początkiem miesiąca wzrosły też ceny biletów sprzedawanych w ramach Taryfy Pomorskiej, czyli - oprócz Polregio - także na pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej, która przecina m.in. Gdańsk, Sopot i Gdynię, a także Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

WP przypomina, że od lipca średnio o około 12 proc. podrożały przejazdy Kolejami Mazowieckimi, a od połowy maja - część połączeń Kolejami Śląskimi.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE