palacz

i

Autor: Getty Images

Świat

Kanada jako pierwszy kraj na świecie, wprowadza innowacyjne ostrzeżenia dla palaczy

Ostrzeżenia, które znajdują się na paczkach papierosów przez lata ewoluowały. Hasła stały się coraz bardziej bulwersujące, z biegiem czasu dołączono do nich także i zdjęcia. Jednak to dla Kanadyjskiej Agencji Zdrowia Publicznego za mało. Organizacja zaproponowała innowacyjny system ostrzegania palaczy.

Kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego ogłosiła, że Kanada jako pierwszy kraj na świecie wkrótce wydrukuje etykiety z ostrzeżeniami o szkodliwości palenia bezpośrednio na papierosach. Co więcej, rozporządzenie wejdzie w życie już 1 sierpnia br.

Nowe ostrzeżenia w Kanadzie. Każdy papieros z informacją

W nowych opakowaniach na każdym papierosie znajdą się ostrzeżenia z takimi sformułowaniami jak „Papierosy powodują raka” czy „Trucizna za każdym zaciągnięciem”. Wskutek wprowadzenia nowych przepisów unikanie ostrzeżeń o szkodliwości palenia na wyrobach tytoniowych stanie się praktycznie niemożliwe – informuje „Rzeczpospolita”.

Dodatkowo, Kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego przewiduje, że do kwietnia 2025 roku sprzedawcy detaliczni w Kanadzie będą sprzedawać już tylko wyroby tytoniowe z nowymi oznaczeniami.

Nowe ostrzeżenia w Kanadzie to próba walki z nałogiem

Według krajowych badań dotyczących palenia tytoniu i konsumpcji nikotyny przeprowadzonych w 2021 r. w Kanadzie odsetek palaczy w wieku powyżej 15 lat wynosi około 10 proc. Badanie wykazało, że wskaźniki dotyczące palenia e-papierosów są wyższe i wynoszą około 17 proc. Wprowadzenie nowych opakowań ma na celu ograniczenie palenia tytoniu w Kanadzie do mniej niż 5 proc. do roku 2035.

Stany Zjednoczone były pierwszym krajem na świecie, który wprowadził wymóg umieszczania ostrzeżeń o szkodliwości palenia na paczkach papierosów. Ustawę o etykietowaniu i reklamie papierosów wprowadzono już w 1965 r. Jednak, jak donosi serwis „Rzeczpospolita”, niektóre badania wykazały, że etykiety nie odstraszają osób silnie uzależnionych od nikotyny.

Wieczorny Express papierosy, uzależnienia
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE