Już cztery osoby zakażone małpią ospą w Poznaniu!

2022-07-20 10:13
Małpia ospa. Mężczyzna z charakterystyczną wysypką
Autor: Getty Images

W oddziale zakaźnym szpitala miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu przebywa obecnie czterech pacjentów zakażonych wirusem małpiej ospy - przekazała we wtorek PAP rzeczniczka lecznicy. Troje z zarażonych to obywatele Polski, którzy wrócili z pobytu w Hiszpanii.

Rzecznik prasowy Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu Zuzanna Pankros przekazała PAP, że obecnie w oddziale zakaźnym placówki hospitalizowanych jest czterech pacjentów, u których w ubiegłym tygodniu zdiagnozowano zakażenie wirusem małpiej ospy.

"To troje Polaków i jeden obywatel Stanów Zjednoczonych. Pacjenci są w dobrym stanie. Wszyscy mają te same objawy, tzn. nie mają podwyższonej temperatury, ale mają chorobową wysypkę" - powiedziała.

Pankros dodała, że zgodnie z wymogami resortu zdrowia chorzy są hospitalizowani i będą izolowani przez co najmniej 21 dni.

We wtorek rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu Wiesława Kostuj powiedziała PAP, że w Poznaniu zakażenie małpią ospą zdiagnozowano u trzech pacjentów. Po godz. 14 Kostuj potwierdziła PAP, że chorobę zdiagnozowano łącznie u czterech osób - trzech w Poznaniu i jednej w Gnieźnie. "W tym momencie nie ma więcej przypadków zakażenia w województwie wielkopolskim" - zapewniła.

Dodała, że trzech zakażonych obywateli Polski wróciło do kraju z Hiszpanii. Wszyscy pacjenci trafili do szpitala przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu.

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy – według Światowej Organizacji Zdrowia – ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach.

Zgodnie z majową nowelizacją rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji wprowadzony został obowiązek hospitalizacji osób zakażonych lub chorych na ospę małpią, a także osób podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie na tę chorobę. Jest obowiązek zgłaszania każdego przypadku.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE