Święty Mikołaj

i

Autor: shutterstock

Boże Narodzenie 2023

Gwiazdor czy Mikołaj? Kto przynosi prezenty w wigilię Bożego Narodzenia?

2023-12-25 13:47

Gwiazdor czy Mikołaj? Kto przynosi prezenty podczas świąt Bożego Narodzenia? Na te pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Odpowiedź będzie zależała od tego z jakiego regionu Polski pochodzi dana osoba. W Poznaniu oraz całej Wielkopolsce wiadomo, że przychodzi Gwiazdor. W stolicy ludzie czekają na Mikołaja. Jak wygląda sytuacja w pozostałych regionach Polski? Kto przynosi prezenty? Gwiazdor czy Mikołaj? A może jeszcze ktoś inny?

Gwiazdor czy Mikołaj? Odpowiedź na to pytanie zna każdy, jednak prawidłowa odpowiedź będzie różniła się w zależności od tego z jakiego regionu dana osoba pochodzi. W różnych częściach kraju mamy różnych "darczyńców". Dlaczego się tak dzieje? Za taki stan rzeczy odpowiadać mogą m.in. zabory i wpływy różnych krajów, które przez dziesiątki lat okupowały ziemie naszego kraju. I tak w zależności od regionu wyrastały różne tradycje. Najczęściej jesteśmy wierni obyczajom poznanym w dzieciństwie, a to, jaki mają kształt, wiąże się z miejscem na mapie Polski, w którym się wychowywaliśmy

Gwiazdor czy Mikołaj? Kto przynosi prezenty?

Oczywiście w Poznaniu oraz Wielkopolsce jest to Gwiazdor. Poza tym odwiedza ona także dzieci na Kujawach, na Pałukach, na Kaszubach i na Pomorzu Zachodnim. Tradycyjny Gwiazdor pochodził z dawnej grupy kolędniczej, był postacią niosącą gwiazdę (stąd jego nazwa). Nosił kożuch, czapę z futra, miał umazaną sadzą twarz, w ręku dzwonek, a na plecach wór z prezentami i rózgę dla niegrzecznych dzieci. W tych regionach Polski pamięta się także o Świętym Mikołaju. Jednak Święty Mikołaj przynosi prezenty 6 grudnia. 

Gwiazdor czy Mikołaj? Gdzie więc przychodzi Mikołaj?

Święty Mikołaj znany jest w całej Polsce, jednak głównie za sprawą 6 grudnia. To właśnie obchodzimy "Mikołajki" i także obdarowujemy się prezentami. Jednak 24 grudnia przede wszystkim przynosi prezenty mieszkańcom Mazowsza i zachodniej Polski (Lubuskie, Zachodniopomorskiej, Dolnośląskie). Zdarza się, iż przynosi on prezenty także w innych regionach Polski, jednak tam konkurować musi z innymi lokalnymi tradycjami.

W tym wypadku popularne są jego dwa wcielenia. Pierwszy, to ten z lat 30-tych i reklam coca-coli. Bo to właśnie ta marka stworzyła Mikołaja ubranego na czerwona z długą siwą brodą. Drugi wygląda Mikołaja to ten, który wyglądem ściśle nawiązuje do swojego pierwowzoru, średniowiecznego biskupa Miry, słynącego z rozdzielenia majątku wśród biednych.

Aniołek, Gwiazdka i Dziadek Mróz - kto odwiedza dzieci w pozostałej części Polski?

W Małopolsce i na Śląsku Cieszyńskim prezenty pod choinką zostawia Aniołek. Wywodzi się od postaci Anioła Stróża. On także przynosi prezenty w wigilijny wieczór.  Natomiast w nocy z 5 na 6 grudnia prezenty przynosi święty Mikołaj. Na Dolnym Śląsku oraz na Opolszczyźnie prezenty w Boże Narodzenie przynosi Gwiazdka. Podobnie jak Gwiazdor, wywodzi się grupy kolędniczej, która dawniej w trakcie świąt odwiedzała domy.

Na Górnym Śląsku w Czechach, na Słowacji i Węgrzech prezenty na Boże Narodzenie przynosi Dzieciątko utożsamiane z postacią Jezusa Chrystusa. Źródłem tej tradycji jest otaczana kultem figurka Jezuska z czeskiej Pragi. 6 grudnia prezenty przynosi święty Mikołaj.

Quiz. Czy wiesz wszystko o Świętym Mikołaju?

Pytanie 1 z 9
Na początek najłatwiejsze: kiedy w Polsce obchodzimy Mikołajki?
mikołajki

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!