Kajdanki, sprawca, policja - zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Lubuska Policja

Wydarzenia

Grupa włamywaczy w rękach policji. Kradli w trzech województwach

2024-03-20 14:35

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej i Miejskiej Policji w Poznaniu zatrzymali osoby podejrzane o szereg włamań do domów i samochodów. Grupa działała na terenie trzech województw. Zatrzymanym grozi im do 10 lat więzienia.

Policjanci zatrzymali grupę włamywaczy; kradli w trzech województwach

Jak poinformował we wtorek nadkom. Maciej Święcichowski z wielkopolskiej policji, sprawą grupy, która od pewnego czasu zajmowała się włamaniami do domów jednorodzinnych i samochodów zajmowali się policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP i Dochodzeniowo Śledczego KMP w Poznaniu. Policjanci mieli wiedzę o co najmniej 18 włamaniach, z czego 14 zostało popełnionych w Wielkopolsce, trzy na terenie woj. lubuskiego i jedno na terenie woj. kujawsko-pomorskiego.

- Kryminalni ustalili sposób działania sprawców, który nie był zbyt wyszukany. Podejrzani w godzinach popołudniowo-wieczornych pod nieobecność domowników, wybijali szyby w drzwiach balkonowych. Następnie kradli z wnętrza gotówkę, biżuterię i sprzęt rtv. Podobnie było podczas włamań do pojazdów, w których również sprawcy wybijali szyby i kradli wartościowe przedmioty – tłumaczył Święcichowski.

Dodał, że działania policjantów – w tym dokładna analiza śladów z miejsca zdarzenia, a także przesłuchani świadkowie – pozwoliły na wytypowanie potencjalnych włamywaczy.

Podejrzanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności

- Funkcjonariusze ustalili, że poszukiwane przez nich osoby, obywatele Gruzji, są na terenie woj. lubuskiego. To właśnie tam 21 lutego br. zostało zatrzymanych dwóch mężczyzn bezpośrednio po dokonaniu włamania do domu jednorodzinnego. W pojeździe jakim poruszali się sprawcy ujawniono i zabezpieczono skradzione przedmioty oraz narzędzia, które posłużyły do dokonania przestępstwa, a także ich telefony komórkowe – zaznaczył Święcichowski.

Dodał, że zostały przeszukane również miejsca zamieszkania włamywaczy. W jednym z nich została zatrzymana kolejna podejrzana w sprawie włamań osoba. Święcichowski przekazał, że na wniosek Prokuratury Okręgowej w Poznaniu sąd zastosował wobec trzech podejrzanych trzymiesięczny areszt.

W sprawie tych włamań - jeszcze w styczniu - został zatrzymany również inny mężczyzna.

Za kradzieże z włamaniem podejrzanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci podkreślają, że sprawa ma charakter rozwojowy.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!