Ustawa o cyberbezpieczeństwie 2021: Rząd chce wyłączać nam Internet!

i

Autor: pexels Ustawa o cyberbezpieczeństwie 2021: Rząd chce wyłączać nam Internet!

Dzień Bezpiecznego Internetu. Jak bezpiecznie korzystać z sieci i nie dać się nabrać na oszustwa?

Dzień Bezpiecznego Internetu został ustanowiony przez Komisję Europejską w 2004 roku. W Polsce obchodzony od 2005 roku. Organizatorem wydarzenia w naszym kraju jest Fundacja "Dajemy Dzieciom Siłę", oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy (NASK). Święto obchodzone jest ruchomo, przypada we wtorki po pierwszym piątku miesiąca (między 5, a 12 lutego). W tym roku jest to 7 dzień lutego.

Dzień Bezpiecznego Internetu - czym jest?

Dzień Bezpiecznego Internetu ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. - pisze na swojej stronie Polskie Centrum Programu Safer Internet, czyli organizacja stworzona przez NASK i Fundację DDS.

Jak chronić siebie i dzieci przed oszustwami w sieci?

Jest kilka prostych zasad, które warto zapamiętać, gdy chcemy być bezpieczni w Internecie, oraz chcemy chronić dzieci przed jego niebezpieczeństwami. Pamiętaj, by:

  1. nie podawać swoich danych osobowych. Po to w Internecie istnieją nicki, byś nie musiał podawać swoich danych w Internecie. Działa to także w drugą stronę. Nawet jeśli łamiesz prawo w sieci pod pseudonimem, dla policji, oraz innych służb nie jesteś anonimowy!;
  2. uważaj z kim rozmawiasz w sieci. Dzisiaj stosunkowo łatwo to zweryfikować, przez chociażby wideorozmowę, jednak sztuczna inteligencja dzisiaj tak działa, że i to omijają oszuści;
  3. nie reaguj hejtem na hejt, jeśli ktoś obraża Ciebie, lub kogoś innego w sieci, zostaw taką osobę, to się jej znudzi. Jeśli jednak taka obelga Ciebie, lub kogoś z Twoich bliskich dotknęła, warto porozmawiać z kimś o tym, jeśli ktoś łamie prawo, zgłoś to na policję.
  4. nie daj się uzależnić, Internet to przydatne, ciekawe i pouczające miejsce, idealne do poznawania świata, jednak poza światem wirtualnym jest także świat rzeczywisty, nie zaniedbuj i jego, by nie krzywdzić bliskich!
  5. reaguj od razu, gdy zauważysz, że dziecko Twoje, lub twoich bliskich, lub znajomych nawiązało niebezpieczną znajomość z kimś obcym z sieci.

Chroń także swój sprzęt w sieci!

Dzisiaj większość naszego życia przenieśliśmy już do Internetu. W telefonach mamy karty płatnicze, portale społecznościowe z masą danych o nas, czy nawet już też dowody osobiste. Warto zaopatrzyć się w środki, które chronią nasze dane, w przypadku ewentualnej kradzieży. Pamiętajmy we wszystkim jednak w umiarze. Internet to nie tylko zagrożenia, ale i ogromny postęp technologiczny, tak potrzebny rozwojowi człowieka.

Zgłosiła na policję oszustwo, ale nadal wierzy, że pomaga przyjacielowi z internetu