Dodatek do ogrzewania w Poznaniu. Jak dostać dopłatę? [11.10.2022]

2022-10-11 13:16
Dodatek na ogrzewanie w Poznaniu. Jak dostać dopłatę?
Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Dodatek na ogrzewanie w Poznaniu. Jak dostać dopłatę?

Dodatek do ogrzewania w Poznaniu. Jak dostać dopłatę i gdzie złożyć wniosek? To pytanie zadaje sobie wielu mieszkańców stolicy Wielkopolski, którzy martwią się o ogrzewanie swoich domów w miesiącach zimowych. Poznańskie Centrum Świadczeń od jakiegoś czasu przyjmuje wnioski o dodatek z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła.

Dodatek do ogrzewania w Poznaniu. Komu przysługuje?

Od 23 września Poznańskie Centrum Świadczeń przyjmuje wnioski o dodatek z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła. Nowe świadczenie będzie przysługiwało niezależnie od sytuacji dochodowej gospodarstwom domowym, w których głównym źródłem ogrzewania jest:

  • kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane peletem drzewnym, drewnem kawałkowym lub innym rodzajem biomasy;
  • kocioł gazowy zasilany gazem LPG; (za gaz skroplony LPG rozumie się mieszaninę gazów: propanu i butanu. Możliwość uzyskania dodatku dla gazu skroplonego obejmuje wyłącznie gaz ze zbiornika gazu skroplonego LPG używanego dla celów grzewczych w kotle gazowym zasilanym tym gazem. Dodatkiem nie są objęte w szczególności: gaz ziemny dystrybuowany siecią gazową (tzw. gaz sieciowy) oraz gaz LPG z tzw. butli gazowej);
  • kocioł olejowy.

Dodatek do ogrzewania w Poznaniu. Jak dostać dopłatę?

Warunkiem niezbędnym do uzyskania dodatku jest wpisanie lub zgłoszenie źródło do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. Deklaracja należało złożyć do dnia 11 sierpnia 2022 r. albo po tym dniu - w przypadku głównych źródeł ogrzewania zgłoszonych lub wpisanych po raz pierwszy do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

O dodatek może wystąpić obywatel polski zamieszkujący i przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz cudzoziemcy, którzy posiadają odpowiednie zezwolenie na pobyt na terenie Polski.

Dodatek do ogrzewania w Poznaniu. Do kiedy można składać wniosek?

Wniosek o dodatek na ogrzewanie można złożyć do 30 listopada 2022 r. Wniosek złożony po tym terminie pozostawia się bez rozpoznania.

Dodatek do ogrzewania w Poznaniu. Jak złożyć wniosek?

Wniosek można złożyć papierowo, elektronicznie za pomocą profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego lub przesłać za pośrednictwem operatora pocztowego. Wzór wniosku określa rozporządzenia Ministra Klimatu.

Należy pamiętać, że chcąc złożyć osobiście wniosek o dodatek w Poznańskim Centrum Świadczeń niezbędne jest umówienie wizyty. Można to zrobić za pomocą strony internetowej: pcs.poznan.pl lub korzystając z miejskiej infolinii pod numerem telefonu 61 646 33 44.

Dodatek do ogrzewania w Poznaniu. Jaka kwota dodatku?

Wysokość dodatku uzależniona jest od stosowanego źródła ogrzewania i wynosi od 500 zł do 3000 zł. Szczegółowe informacje na temat świadczenia dostępne są na stronie pcs.poznan.pl w zakładce dodatek do ogrzewania.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE