Kawa

i

Autor: Pixabay Czy można pić kawę na pusty żołądek?

Zdrowie

Czy można przedawkować kawę? Jakie są tego objawy?

Kofeina, która znajduje się w kawie w niewielkich ilościach jest bardzo dobra dla naszego zdrowia. Jednak wszystko w nadmiarze szkodzi. W końcu dla wielu z nas wypicie kawy, to jedna z pierwszych czynności każdego dnia. Jaka jest maksymalna dawka spożycia kofeiny? Po przekroczeniu ilu kaw możemy mieć problemy zdrowotne? O tym w poniższym artykule!

Czy kawa jest zdrowa?

Naukowcy od lat sprzeczają się, czy kawa jest zdrowa, czy nie. I, czy kawa jest zdrowsza od herbaty? Jak się okazuje odpowiedź na obydwa pytania brzmi: tak. Kawa działa dobrze na wątrobę, jelita, mózg i serce.  Zapobiega także chorobom nowotworowym i cukrzycy.

Kiedy kawa szkodzi?

Jak ze wszystkim - co za dużo, to niezdrowo. Warto o tym pamiętać, nawet przy przyjmowaniu witamin. Tak jest też z kawą. By przedawkować kawę, byłoby trzeba wypić więcej, niż 4 filiżanki kawy na dobę (ok. 400 mg kofeiny). Dawka śmiertelna, to już 80 filiżanek espresso, co odpowiada 10 gramom kofeiny.

Jakie są objawy przedawkowania kofeiny?

Wyróżnia się sześć najczęstszych objawów przedawkowania kofeiny. Są to: bóle głowy i migreny, kołatanie serca, drażliwość i niepokój, problemy ze snem, ból w klatce piersiowej i częste oddawanie moczu. Przesadzenie z kawą powoduje więc problemy przede wszystkim z sercem. Duża dawka kofeiny to nadmierne pobudzenie, więc bardzo trudno będzie nam zasnąć. Podobnie, przy wypiciu kawy na noc.

Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia!

Mistrzyni w parzeniu kawy! Kamila Adamiec | Tak trzeba żyć #19 Eska Rock