Dziś Czerwcowe Bootydy, czyli deszcz spadających gwiazd

i

Autor: pixabay.com/gun1215

KOSMOS

Czerwcowe Bootydy. Wyjątkowy spektakl na niebie już dziś! Najlepszy widok na spadające gwiazdy będzie w Poznaniu!

2023-06-27 9:37

Przełom wiosny i lata obfituje w ciekawe zjawiska astronomiczne. Już dziś czeka nas kolejne niezwykłe widowisko na niebie. Mowa o Już wkrótce czeka nas kolejny niezwykłe widowisko na niebie. Czerwcowe Bootydy, bo o nich mowa, to deszcz spadających gwiazd. Są bardzo jasne, a więc spektakularne. Gdzie i kiedy je oglądać?

Czerwcowe Bootydy. Wyjątkowe zjawisko na niebie

Czerwcowe Bootydy to rój meteorów. Posiadają one swój radiant - czyli punkt na sferze niebieskiej, z którego pozornie rozbiegają się drogi meteorów - w gwiazdozbiorze Wolarza. Choć rój został rozpoznany już na początku XX wieku, to na dobre przypomniano sobie o nim dopiero w 1998 roku. Wtedy to bowiem miał miejsce wybuch jego aktywności. 

Co wyróżnia Czerwcowe Bootydy? Niewielka prędkość, z jaką meteory się poruszają. To raptem 18 km/s, co w kosmosie nie zdarza się często. Dodatkowo te spadające gwiazdy są wyjątkowo jasne. Dzięki temu na niebie tworzą się wyjątkowe spektakle.

Deszcz meteorów 2023. Kiedy noc spadających gwiazd? Gdzie oglądać rój meteorów?

Szczyt aktywności Czerwcowych Bootydów w 2023 roku przypada na dzisiejszą noc - z 27 na 28 czerwca. Radiant deszczu meteorów, czyli miejsce, w którym miejsce na niebie, w którym rozpoczynają się widoczne drogi meteorów należących do roju, będzie największy na północy Polski. To oznacza, że prawdopodobnie to tam będzie można zobaczyć gwiazdy o najwyraźniejszym i najdłuższym spektrum.

Co ciekawie, tylko w jednym polskim mieście deszcz spadających gwiazd powinien być widoczny przez całą noc. Mowa o Poznaniu. W pozostałem części kraju najlepiej wypatrywać wyjątkowego zjawiska na niebie około godziny 21:00, czyli jeszcze przed zapadnięciem zmroku.

Oczywiście, w obserwacjach może przeszkodzić nam pogoda - zachmurzone niebo sprawi, że roju meteorów nie zobaczymy. Optymalnie na miejsce widokowe wybrać lokalizację z dala od innych źródeł światła - obrzeża miasta, wieś lub teren poza obszarem zabudowanym. Jeśli musimy zostać w mieście, koniecznie znajdźmy sobie punkt powyżej ulicznych latarni - może to być balkon lub dach.

Skąd się biorą spadające gwiazdy?

Deszcz meteorów powstaje, gdy Ziemia przechodzi przez strumienie odłamków pozostawionych przez komety i asteroidy. Gdy jeden z tych odłamków zderza się z ziemską atmosferą, powstaje zjawisko spadających gwiazd. Ciałem macierzystym, z którego obecnie odrywają się spadające gwiazdy, jest kometa 7P/Pons-Winnecke, należąca do rodziny komet Jowisza.

Kosmos w Sopotni Wielkiej na wyciągnie ręki