UAM Poznań

i

Autor: UAM Poznań UAM Poznań

Coraz więcej zgłoszeń ukraińskich studentów na polskich uczelniach

2022-03-16 8:19

Rośnie zainteresowanie studiami na Uniwersytecie Warszawskim wśród studentów uczelni ukraińskich. Zapytania studentów uchodźców z ukraińskich uczelni dochodzą też m.in. do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

PAP zapytała kilka polskich uczelni o to, ilu studentów uchodźców z Ukrainy przyjęły od początku inwazji Rosji na Ukrainę i na jakiej zasadzie jest to możliwe.

"Odnotowujemy stopniowy wzrost zainteresowania studiami na Uniwersytecie Warszawskim wśród studentów uczelni ukraińskich" – przekazała rzecznik prasowy UW Anna Modzelewska.

Dodała, że UW wspólnie z Międzyuniwersyteckim Centrum Informatyzacji prowadzi prace nad projektem stworzenia ogólnopolskiego systemu Internetowej Rekrutacji Kandydatów z Ukrainy, który umożliwi sprawne przeprowadzenie procesu rekrutacji na polskich uczelniach.

Z kolei rzecznik prasowy UAM Małgorzata Rybczyńska przekazała PAP, że widoczne jest zainteresowanie studentów uchodźców z ukraińskich uczelni kontynuacją studiów w UAM. Jest także zainteresowanie ukraińskich naukowców, którzy chcą kontynuować pracę naukową na UAM.

Rybczyńska zapewniła, że po wejściu w życie specustawy o pomocy uchodźcom niektóre zasady na tej poznańskiej uczelni zostaną uproszczone, m.in. dotyczące braku dokumentów. Według ustawy polskim i ukraińskim studentom, którzy wjechali na terytorium Polski bezpośrednio z Ukrainy od 24 lutego 2022 r., uczelnie mogą uznawać odpowiednie okresy studiów w drodze weryfikacji osiągniętych efektów uczenia się i będą mogli kontynuować naukę.

Osoby te mogą oświadczyć, że studiowały na określonym roku studiów, na danym kierunku i poziomie studiów w uczelni działającej na Ukrainie. Jednocześnie nie muszą przedstawiać dokumentów poświadczających okresy studiów, zdane egzaminy, zaliczenia lub praktyki zawodowe. Z ustawy wynika, że weryfikację osiągniętych efektów uczenia się przeprowadzą uczelnie, w których wskazani studenci będą się ubiegać się o przyjęcie na studia, zgodnie z ustalonymi przez siebie zasadami.

Rybczyńska dodała, że w tej chwili trwają ustalenia dotyczące wdrożenia przepisów specustawy na UAM.

"Od objętych ustawą obywateli Ukrainy, będących studentami uczelni publicznej, nie będą pobierane opłaty za kształcenie na studiach stacjonarnych w języku polskim" – wskazała rzecznik UAM.

Wskazała też, że w razie przyjęcia na studia, na których obowiązuje opłata (studia stacjonarne w języku obcym, studia niestacjonarne), studenci mogą ubiegać się o zwolnienie z opłaty za studia.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!