Urna wyborcza

i

Autor: pexels.com zdjęcie ilustracyjne

Wybory 2024

Chcesz startować w wyborach do rad osiedli? To ostatnie dni przyjmowania zgłoszeń

2024-03-26 9:14

Już niebawem w Poznaniu odbędą się wybory do rad osiedli. Każdy, kto chce mieć wpływ na swoje najbliższe otoczenie, może do 2 kwietnia zgłosić swoją kandydaturę w tych wyborach. Za co odpowiadają takie osoby? Radni w porozumieniu z mieszkańcami i Miastem, mogą decydować o powstaniu nowych terenów zieleni, miejsc rekreacji czy remontach i budowach dróg.

W Poznaniu istnieją 42 jednostki pomocnicze - osiedla. Mają one do swojej dyspozycji pieniądze z budżetu Miasta i przyczyniają się do realnych zmian. W wyborach do rad osiedli - 12 maja - poznaniacy wybiorą 672 radnych. 

Wybory do rad osiedli: Kto i jak może się zgłosić? 

Kandydatury można zgłaszać w Wydziale Wspierania Jednostek Pomocniczych Urzędu Miasta Poznania przy ul. Libelta 16/20 (pokój 319). Można to zrobić w dni robocze od 18 marca do 2 kwietnia w godz. 8:00-15:00 (wyjątkiem jest 22 i 25 marca oraz 2 kwietnia, wtedy dokumenty można składać w godz. 8:00-19:00). 

- Kandydat do rady osiedla musi mieć ukończone 18 lat i być mieszkańcem osiedla, z którego startuje. Oznacza to, że musi być wpisany do Centralnego Rejestru Wyborców, czyli mieć meldunek albo być ujęty w stałym obwodzie głosowania. Zgłoszenie kandydata powinno być także poparte podpisami co najmniej 25 osób mieszkających na stałe w danym okręgu - mówi Arkadiusz Bujak, dyrektor Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych UMP. 

Kandydat na radnego, wypełniając zgłoszenie, musi w nim podać nazwisko i imiona, wiek, nazwę osiedla, z którego startuje i okręg wyborczy. Ponadto dołącza pisemne oświadczenie o wyrażeniu zgody na kandydowanie oraz o posiadaniu prawa wybieralności.

Osoby, które chcą kandydować, ale nie znajdują się Centralnym Rejestrze Wyborców, mogą złożyć wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania albo zameldować się w stolicy Wielkopolski. Obie sprawy najwygodniej załatwić online. 

Wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania najłatwiej złożyć online przez stronę gov.pl. Wniosek można złożyć także stacjonarnie - w Urzędzie Miasta Poznania (Wydział Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych) przy ul. Libelta 16/20. Nie trzeba umawiać się na wizytę. 

Z kolei meldunek na pobyt w Poznaniu najprościej jest załatwić online, logując się do ePUAP. Zameldować można się także osobiście w urzędzie (przy ul. Libelta 16/20 oraz ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404) lub przez pełnomocnika. W tym przypadku trzeba umówić się na wizytę. 

Wpis do Centralnego Rejestru Wyborców jest także wymagany w przypadku osób, które chcą oddać głosy na swoich kandydatów w wyborach.

Jak wyglądały wybory parlamentarne w PRL? Zobaczcie w naszej galerii