"Chcę chronić tradycję, a nie obskurne budy" - Radny Sowa chce wpisać targowiska na listę UNESCO!

2021-12-09 15:41
rynek Łazarski
Autor: Michalina Maciaszek

Poznań wciąż nie znalazł się na liście UNESCO. Zmienić chce to miejski radny, Paweł Sowa, który proponuje, by na listę trafiły poznańskie targowiska. Jego zdaniem to miejsca unikatowe, o bogatej tradycji kulturowej i historii.

Poznańskie targowiska powinny zostać wpisane na listę UNESCO - przekonuje miejski radny, Paweł Sowa. Jego zdaniem miejsca te są unikatowe i mają bogatą tradycję historyczną. Do swojego pomysłu próbuje przekonać miejskich urzędników.

Celem jest ochrona samego zjawiska, czyli funkcjonowania rynków handlowych na tych placach, ale konieczny jest ich remont.

A remont z pewnością przydałby się niektórym miejscom, takim jak Rynek Jeżycki, który jest obecnie w opłakanym stanie - zaznacza Adam Dzionek z Rady Osiedla Jeżyce.

Stan przedagonalny. Dobrze, że jest myślenie w Radzie Miasta, że rynki są wartością i chcemy się nimi chwalić, ale żeby można się nimi chwalić, to one muszą prezentować się godnie.

Miasto pracuje nad propozycją miejsca, które miałoby zostać zgłoszone do listy UNESCO. Urzędnicy póki co stawiają na...Ostrów Tumski.​

Kiedyś z automatu wpisywano stare miasta, starówki. Teraz trend się zmienił, ale rozważamy to. Rozważane też były między innymi dzielnice zamkowe.

Jednym z największych problemów jest procedura wpisu. Najpierw propozycja musi zostać zaakceptowana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz generalnego konserwatora zabytków.

Kura Grażyna spadła z dachu i złamała nogę
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE