Burmistrz Murowanej Gośliny usłyszał zarzuty! Łącznie aż 12!

2022-01-13 11:01
Zarzuty korupcyjne i wniosek o aresztowanie burmistrza Murowanej Gośliny
Autor: Archiwum eska.pl Zarzuty korupcyjne i wniosek o aresztowanie burmistrza Murowanej Gośliny

Łącznie 12 zarzutów, dotyczących głównie przestępstw korupcyjnych, przedstawiono burmistrzowi podpoznańskiej Murowanej Gośliny Dariuszowi U. Śledczy wystąpili do sądu o tymczasowe aresztowanie samorządowca – poinformowała w czwartek Prokuratura Krajowa.

We wtorek funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego, działając na polecenie Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu, zatrzymali siedem osób, w tym burmistrza Murowanej Gośliny Dariusza U.

Rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prok. Łukasz Łapczyński poinformował w czwartek, że Dariuszowi U. przedstawiono łącznie 12 zarzutów, w większości dotyczących przestępstw korupcyjnych. Zarzuty przedstawiono także córce burmistrza, dwóm przedsiębiorcom i pracownikom samorządowym z Murowanej Gośliny.

"Z ustaleń postępowania wynika, że burmistrz w trakcie negocjacji z właścicielem jednej z firm budowlanych - Bogdanem D. domagał się przekazania mu w formie łapówki 20 proc. wartości kontraktów dotyczących remontów szkoły, biblioteki publicznej, Ochotniczej Straży Pożarnej i świetlicy, które to korzyści zostały mu następnie wręczone" – opisał prok. Łapczyński.

Śledczy ustalili również, że Dariusz U. przyjął korzyść majątkową w postaci utwardzenia drogi przed jego domem w zamian za wybór firmy Janusza R. do zbudowania ścieżki pieszo-rowerowej. W tym przestępstwie korupcyjnym burmistrzowi miała pomóc jego córka. "Po otrzymaniu od Janusza R. pieniędzy, będących de facto łapówką, przelała je z powrotem na konto firmy budowlanej jako rzekomą zapłatę za utwardzenie drogi" – wskazał prokurator.

Rzecznik PK dodał, że Dariusz U. miał również żądać od swoich podwładnych przekazania mu część przyznanych przez burmistrza nagród. Przedstawione burmistrzowi zarzuty dotyczą także nadużycia przez niego uprawnień poprzez własnoręczne wysłanie oraz zlecenie wysłania ze służbowych telefonów ponad 2 tys. tzw. SMS-ów premium. Wiadomości miały pomóc w wygraniu przez osobę, którą wspierał samorządowiec, konkursu medialnego "100 wpływowych kobiet Wielkopolski". Łączny koszt przesłania SMS-ów wyniósł blisko 8 tys. zł.

Dariusz U. miał także polecić poświadczenie nieprawy w dokumencie wystawionym dla zatrudnionej w gminie Weroniki G., dzięki czemu mogła ona wprowadzić w błąd bank przy uzyskiwaniu kredytu.

Ponadto w swoim oświadczeniu majątkowym za 2020 r. burmistrz miał zataić fakt, iż uzyskiwał 13 tys. zł miesięcznie z firmy ochroniarskiej, którą wcześniej prowadził.

Oprócz Dariusza U. zatrzymano: jego córkę, dwóch przedsiębiorców, Monikę Sz. – kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej, Małgorzatę S. – dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Murowana Goślina oraz Weronikę G. – obecnie pracownicę OPS, a wcześniej podwładną burmistrza.

Z uwagi na obawę matactwa, rozwojowy charakter sprawy oraz grożącą Dariuszowi U. wysoką karą, śledczy wystąpili do sądu o tymczasowe aresztowanie burmistrza na trzy miesiące.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE