Blue Monday 2023. Fakt czy mit? Jak przeżyć najbardziej depresyjny dzień w roku?

2023-01-13 10:11
Blue Monday
Autor: www.unsplash.com

Blue Monday wypada zawsze w trzeci poniedziałek stycznia. W 2023 roku jest to więc 16 stycznia. Blue Monday to najbardziej depresyjny dzień w roku. Jednak wiele osób podważa te teorię. Jak więc jest z Blue Monday? Czy to faktycznie najbardziej depresyjny dzień w rok czy jednak może nie mamy czego się obawiać w poniedziałek, 16 stycznia.

Blue Monday – co to jest i kiedy wypada?

Blue Monday to wprowadzone przez Cliffa Arnalla określenie najbardziej depresyjnego dnia w roku, przypadającego jakoby w trzeci poniedziałek stycznia. W 2023 roku przypada on 16 stycznia.

Blue Monday wprowadził w 2005 roku Cliff Arnall – brytyjski psycholog, pracownik Cardiff University. Arnall wyznaczał datę najgorszego dnia roku za pomocą wzoru matematycznego uwzględniającego czynniki meteorologiczne (krótki dzień, niskie nasłonecznienie), psychologiczne (świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych) i ekonomiczne (czas, który upłynął od Bożego Narodzenia powoduje, że kończą się terminy płatności kredytów związanych z zakupami świątecznymi). 

Teoria jest poważana przez wielu naukowców, a dzień na stałe zapisał się w kalendarzach ,,świąt nietypowych".

Blue Monday – prawda czy mit?

Termin Blue Monday budzi wiele kontrowersji i nie jest terminem naukowym. Blue Monday uznawany jest za pseudonaukę. Jak odkrył Ben Goldacre, prowadzący w „The Guardian” rubrykę Bad Science, skupiającą się na opisywaniu i demaskowaniu pseudonaukowych odkryć i oszustw, przed publikacją prasową artykułu, agencja reklamowa Porter Novelli skontaktowała się z pokaźną liczbą wykładowców uniwersyteckich, oferując wynagrodzenie w zamian za umieszczenie ich nazwisk w artykule.

Termin wzbudza wiele kontrowersji także wśród innych naukowców. Wielu z nich mówi, iż każdy z nas chce wytłumaczyć sobie swoje złe samopoczucie, więc dlatego bardzo często wykorzystujemy termin Blue Monday aby to usprawiedliwiać.

Jeśli jednak faktycznie w poniedziałek 16 stycznia poczujemy się gorzej, warto sięgnąć po jeden ze sprawdzonych sposobów na lepsze samopoczucie, które sprawdza się nie tylko w Blue Monday. Co można zrobić?

  • posłuchać muzyki,
  • pogłaskać psa lub kota,
  • zadzwonić do kogoś bliskiego, by porozmawiać,
  • obejrzeć film animowany z dzieciństwa,
  • pobiegać lub poćwiczyć około 30-45 minut,
  • pójść na dłuższy spacer.

Blue Monday – kiedy przypada w kolejnych latach?

Blue Monday to dzień który przypada zawsze w trzeci poniedziałek stycznia. W jakich datach Blue Monday będzie w kolejnych latach?

  • 15 stycznia 2024
  • 20 stycznia 2025
  • 19 stycznia 2026

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE