TikTok od Czarnka za 29 mln złotych. Powstanie specjalna platforma dla uczniów z krótkimi filmikami

i

Autor: Redakcja eska TikTok od Czarnka za 29 mln złotych. Powstanie specjalna platforma dla uczniów z krótkimi filmikami

Będzie TikTok od Ministra Czarnka! Polacy zapłacą za niego 29 milionów

2022-09-14 9:22

Minister Edukacji Przemysław Czarnek, chce stworzyć platformę z krótkimi filmikami dla młodzieży na wzór popularnego TikToka. Jeśli znudziły się wam więc serwisy społecznościowe z pomocą nadejdzie Minister Edukacji. "MeduM" - tak nazywać się ma aplikacja, ma być swojego rodzaju miksem Netflixa oraz TikToka.

O całej sprawie napisała Gazeta Wybprcza, która odnalazła i pokazała projekt, który został zlecony najpewniej przez ministra Czarnka. "MeduM" ma być swojego rodzaju miksem Netflixa oraz TikToka dla osób 12-18 lat. Skąd jednak w ministerstwie zrodził się taki pomysł?

MeduM - czyli patriotyczny TikTok dla uczniów

Minister Czarnek w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" przekazał, iż zdaje sobie sprawę iż młodzież nie ogląda telewizji. Jednak za to bardzo dużo czasu spędza w mediach społecznościowych czy platformach typu Netflix. I właśnie tutaj polskie Ministerstwo widzi pole do zagospodarowania. zleciłem Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju konkurs za 30 mln zł na produkcję kilkuset krótkich, czterominutowych filmów o tematyce historycznej, ekonomicznej i kulturowej, które będą zamieszczane i promowane na platformach streamingowych - powiedział Przemysław Czarnek w tygodniku "Sieci".

Przemysław Czarnek stwierdził, że skoro młodzi Polacy tak bardzo lubią oglądać filmy w sieci, to zaproponuje im serię krótkich nagrań. Jak się jednak okazuje, nie będą to jednak filmiki które zamieszczone będą w sieci. W tym celu ma powstać specjalna platforma na której takowe będzie można znaleźć. Ma to być prawdziwy TikTok dla uczniów w wieku 12-18 lat. Przy czym będą tak tylko treści wyprodukowane na zlecenie Ministerstwa.

Materiały na specjalnej platformie mają mieć maksymalnie cztery minuty i trafiać na jeden z trzech obszarów tematycznych: Historia Polski, Historia sztuki, Innowacyjność produktów i usług. Co ważne! Materiały video nie będą dostępne na YouTube czy w innych serwisach. Mają zostać stworzone z myślą o nowej platformie!

Wywiad z Masters

QUIZ. Czwartkowy test z geografii tylko dla mistrzów. Nieliczni osiągną wynik 12/15

Pytanie 1 z 15
Na rozgrzewkę coś prostego. Czy Czarnogóra graniczy z Macedonią Północną?

TikTok dla uczniów - czyli projekt za 29 milionów złotych

Dziennikarze Gazety Wyborczej poinformowali, iż faktycznie pomysł zostaje już wcielany w życie! W bazie konkursów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju widnieje konkurs o nazwie "Multimedialna Edukacja Młodzieży "MeduM". Co więcej zostały już złożone na niego oferty a obecnie trwa ocena wniosków.

Budżet konkursu adresowanego do organizacji pozarządowych wynosi dokładnie 29 milionów złotych, przy czym zakłada się wydanie 7 milionów złotych na stworzenie platformy  oraz aż 22 milionów złotych na materiały. "MeduM" ma być osobną platformą VoD i treści nie będą publikowane w innych miejscach.

Jak będzie wyglądała platforma za prawie 7 milionów złotych? Tego jeszcze nie wiemy. Wiadomo, że w filmach należało będzie uwzględnić podstawę programową ze szkolnego przedmiotu historia i teraźniejszość.

Kiedy "MeduM" będzie dostępne dla wszystkich? Tego jeszcze nie wiemy. Nabór wniosków zakończył się 6 maja, a ocena projektów składa się z etapu oceny wstępnej i merytorycznej przeprowadzonej przez pracowników Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Więc na start samej platformy przyjdzie nam jeszcze poczekać. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE