Będzie TikTok od Ministra Czarnka! Polacy zapłacą za niego 29 milionów

2022-09-14 9:22
TikTok od Czarnka za 29 mln złotych. Powstanie specjalna platforma dla uczniów z krótkimi filmikami
Autor: Redakcja eska TikTok od Czarnka za 29 mln złotych. Powstanie specjalna platforma dla uczniów z krótkimi filmikami

Minister Edukacji Przemysław Czarnek, chce stworzyć platformę z krótkimi filmikami dla młodzieży na wzór popularnego TikToka. Jeśli znudziły się wam więc serwisy społecznościowe z pomocą nadejdzie Minister Edukacji. "MeduM" - tak nazywać się ma aplikacja, ma być swojego rodzaju miksem Netflixa oraz TikToka.

O całej sprawie napisała Gazeta Wybprcza, która odnalazła i pokazała projekt, który został zlecony najpewniej przez ministra Czarnka. "MeduM" ma być swojego rodzaju miksem Netflixa oraz TikToka dla osób 12-18 lat. Skąd jednak w ministerstwie zrodził się taki pomysł?

MeduM - czyli patriotyczny TikTok dla uczniów

Minister Czarnek w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" przekazał, iż zdaje sobie sprawę iż młodzież nie ogląda telewizji. Jednak za to bardzo dużo czasu spędza w mediach społecznościowych czy platformach typu Netflix. I właśnie tutaj polskie Ministerstwo widzi pole do zagospodarowania. zleciłem Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju konkurs za 30 mln zł na produkcję kilkuset krótkich, czterominutowych filmów o tematyce historycznej, ekonomicznej i kulturowej, które będą zamieszczane i promowane na platformach streamingowych - powiedział Przemysław Czarnek w tygodniku "Sieci".

Przemysław Czarnek stwierdził, że skoro młodzi Polacy tak bardzo lubią oglądać filmy w sieci, to zaproponuje im serię krótkich nagrań. Jak się jednak okazuje, nie będą to jednak filmiki które zamieszczone będą w sieci. W tym celu ma powstać specjalna platforma na której takowe będzie można znaleźć. Ma to być prawdziwy TikTok dla uczniów w wieku 12-18 lat. Przy czym będą tak tylko treści wyprodukowane na zlecenie Ministerstwa.

Materiały na specjalnej platformie mają mieć maksymalnie cztery minuty i trafiać na jeden z trzech obszarów tematycznych: Historia Polski, Historia sztuki, Innowacyjność produktów i usług. Co ważne! Materiały video nie będą dostępne na YouTube czy w innych serwisach. Mają zostać stworzone z myślą o nowej platformie!

Wywiad z Masters

TikTok dla uczniów - czyli projekt za 29 milionów złotych

Dziennikarze Gazety Wyborczej poinformowali, iż faktycznie pomysł zostaje już wcielany w życie! W bazie konkursów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju widnieje konkurs o nazwie "Multimedialna Edukacja Młodzieży "MeduM". Co więcej zostały już złożone na niego oferty a obecnie trwa ocena wniosków.

Budżet konkursu adresowanego do organizacji pozarządowych wynosi dokładnie 29 milionów złotych, przy czym zakłada się wydanie 7 milionów złotych na stworzenie platformy  oraz aż 22 milionów złotych na materiały. "MeduM" ma być osobną platformą VoD i treści nie będą publikowane w innych miejscach.

Jak będzie wyglądała platforma za prawie 7 milionów złotych? Tego jeszcze nie wiemy. Wiadomo, że w filmach należało będzie uwzględnić podstawę programową ze szkolnego przedmiotu historia i teraźniejszość.

Kiedy "MeduM" będzie dostępne dla wszystkich? Tego jeszcze nie wiemy. Nabór wniosków zakończył się 6 maja, a ocena projektów składa się z etapu oceny wstępnej i merytorycznej przeprowadzonej przez pracowników Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Więc na start samej platformy przyjdzie nam jeszcze poczekać. 

QUIZ. Czwartkowy test z geografii tylko dla mistrzów. Nieliczni osiągną wynik 12/15

Pytanie 1 z 15
Na rozgrzewkę coś prostego. Czy Czarnogóra graniczy z Macedonią Północną?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE