Szlaban kolejowy

i

Autor: Pixabay Pociąg uderzył w autobus na przejeździe kolejowym we wsi Turkowy (woj. wielkopolskie). Zdj. ilustracyjne.

174 wypadki na przejazdach kolejowych! Jak się zachować gdy opadna rogatki?

2021-11-26 16:33

PKP przypomina, że przejazdy kolejowe są bezpieczne, jeśli sami jesteśmy na nich bezpieczni. Tylko w tym roku w całej Wielkopolsce doszło do 174 zdarzeń na przejazdach kolejowych. W ośmiu z nich zginęło pięć osób, a kolejnych osiem zostało rannych.

174 zdarzenia na przejazdach kolejowych odnotowała w tym roku wielkopolska policja. Wśród nich było osiem wypadków, w których zginęło 5 osób, a 8 zostało rannych. Najwięcej takich zdarzeń miało miejsce w mniejszych miastach, a najczęstszą przyczyną była rutyna - wyjaśnia Izabela Czerwnińska z komendy wojewódzkiej.

Mieszkańcy często sądzą " a w tych godzinach pewnie pociąg nie pojedzie" lub mają swoje przyzwyczajenia. Jednak odjazdy pociągów mogą się zmieniać.

PKP przypomina, że przejazdy kolejowe są bezpieczne, jeśli sami jesteśmy na nich ostrożni. Mówi Remigiusz Olejnik, zastępca dyrektora zakładu linii kolejowych PKP.

Pulsujące czerwone światło oznacza bezwzględny zakaz wjazdu na przejazd. Musimy pamiętać, że taki sygnał oznacza, że pociąg może wjechać w ciągu 30 sekund. Jeśli nie mamy możliwości, nie wjeżdżajmy na przejazd.

A jeśli znajdziemy się na zamkniętym przejeździe wyłammy rogatkę i zadzwońmy na numer alarmowy, by zgłosić co się stało. Z tyłu rogatki znajduje się żółta naklejka z numerem skrzyżowania, który trzeba podać podczas takiego zgłoszenia.

Piosenki świąteczne 2021 - najlepsze propozycje, które umilą czas
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE