14 stopni w mieszkaniach na Jeżycach w Poznaniu. ZKZL odpowiada mieszkańcom

2022-12-09 12:28
Kaloryfer
Autor: Pixabay

Sprawę nagłośnił portal epoznan.pl, do którego napisał czytelnik alarmujący, że w kamienicach przy ul. Słowackiego 19 i 21 w mieszkaniach jest ok. 14-15 stopni. Zapytaliśmy o sytuację ZKZL, właściciela kamienic. Mieszkańcy skarżą się, że spółka nie zdążyła z naprawą ogrzewania przed zimą.

Temperatura, jak u prezydenta Jaśkowiaka w gabinecie

Zdenerwowani mieszkańcy piszą, że ZKZL miał zawalić termin modernizacji kotłowni dla kamienicy. Narzekają, że w mieszkaniach są dzieci, chorzy, oraz starsze osoby. Ostrzegają, że wychodzi im grzyb na ścianach. Wszystko przez niespełna 15 stopni w ich mieszkaniach. Przypomnijmy, że jakiś czas temu podobną temperaturą w gabinecie pochwalił się prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

"Przekazaliśmy grzejniki elektryczne mieszkańcom" - odpowiada ZKZL

Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu.

"Kilka miesięcy temu uszkodzony został piec gazowy, który dostarczał ciepło do mieszkań przy ul. Słowackiego. W trybie awaryjnym podjęliśmy decyzję o rezygnacji z naprawy pieca i podłączenia budynku do cieplika miejskiego. Mimo trybu awaryjnego taka procedura trwa i potrzebne są do tego niezbędne pozwolenia, umowy i prace, które należy wykonać. Warto tutaj dodać, że decyzja o przyłączeniu budynku do cieplika miejskiego, jest korzystna z ekonomicznego punktu widzenia, również dla mieszkańców. Już we wrześniu informowaliśmy mieszkańców o pracach, które są prowadzone. Od 30 września, po wcześniejszych rozmowach z mieszkańcami przekazaliśmy grzejniki elektryczne mieszkańcom. W żaden sposób nie pozostawilibyśmy mieszkańców naszego zasobu bez możliwości ogrzania mieszkania. W kolejnych miesiącach kilkukrotnie dowoziliśmy dodatkową partię grzejników na potrzeby mieszkańców."

Odpowiedział nam rzecznik ZKZL Łukasz Kubiak. Wedle jego słów mieszkańcy mają dostęp do ciepła i to od nich zależy, jaką temperaturę w mieszkaniu mają, w zależności od ustawienia termostatu. W rozmowie telefonicznej z nami Kubiak dodał także, że taki, a nie inny czas oczekiwania na cieplik nie jest uzależniony od ZKZL, a od spółki Veolia.

Ciepło do jeżyckich kamienic powinno już płynąć

Prace cały czas trwały i dzisiaj (w piątek, 9 grudnia - przyp. red) o godzinie 11 ma zostać puszczone ciepło do lokali. Mam nadzieję, że już dzisiaj popołudniu mieszkańcy będą mogli korzystać z ogrzewania z nowego źródła ciepła czyli cieplika miejskiego. - dodał Kubiak. Także mieszkańcy kamienic przy ul. Słowackiego powinni już cieszyć się ciepłymi mieszkaniami, bez problemów.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE