Ploom

i

Autor: Materiały prasowe

DESIGN

Wielki triumf koloru i nowoczesnego wzornictwa. Relacja z 62. edycji Milan Design Week

2024-05-07 11:21

Za nami kolejna, 62. edycja największej imprezy w świecie designu. Po trwających 5 dni wydarzeniach, wystawach, pokazach i specjalnych prezentacjach bez trudu można wyodrębnić wiodące trendy we wzornictwie, które najmocniej wybrzmiały podczas tegorocznych targów.

Milan Design Week to najważniejsze wydarzenie dla twórców i entuzjastów wnętrzarskich trendów. Impreza co roku przyciąga rzesze gości z całego świata, a to, co organizatorzy i projektanci zaprezentują podczas targów, często staje się wyznacznikiem kierunków we wzornictwie. Nie inaczej było tym razem. Wystawy tętniły żywymi barwami, zachwycały nowoczesną, elegancką formą, a przede wszystkim stały się niewyczerpaną kopalnią inspiracji.

Najważniejsze trendy Milan Design Week 2024

Choć nie można powiedzieć, że miniona edycja była monotonna i pozbawiona różnorodności, to na tle ekspozycji wyraźnie można było wyodrębnić trendy i tendencje, którymi kierowało się wielu projektantów.

Tym, co zdecydowanie dominowało na tegorocznej wystawie, był zrównoważony rozwój. Ekologiczne materiały to dziś dla wielu marek i twórców absolutna norma, jednak zdecydowana większość wystawców podkreślała też, że priorytetem są dla nich także zrównoważone metody produkcji mebli i elementów wyposażenia wnętrz. Elementy wykonane z drewna lub plastiku z odzysku to jedno, ale niemałym zaskoczeniem było także oświetlenie zasilane ze źródeł odnawialnych. Nie ma wątpliwości, że zrównoważony rozwój to kierunek, w jakim design będzie podążał i rozwijał się w przyszłości.

Na tegorocznych targach mogliśmy podziwiać również elegancję i romantyzm w nowoczesnej, minimalistycznej odsłonie. Quiet luxury we wnętrzach oznacza powrót do klasyki wzornictwa i elegancji antycznych form w subtelnym, nienachalnym wydaniu. Z kolei nowoczesny romantyzm w designie to powrót do mocnych barw, a także bogatych, zróżnicowanych tekstur oraz kształtów.

Milano

i

Autor: Materiały prasowe

„Simplexity” by Ora-ïto

Dużą atrakcją Milan Design Week 2024 był była strefa poświęcona francuskiemu projektantowi – Ora-ïto, znanemu z innowacyjnych projektów sztuki użytkowej. Jego twórczość na pierwszy rzut oka cechuje minimalizm, jednak wystarczy przyjrzeć się bliżej przedmiotom jego autorstwa, by dostrzec ich niebanalne, skomplikowane formy i konstrukcje. Ora-ïto od lat projektuje dla wielu znanych marek.

Tym razem połączył siły z marką Ploom, a owocem tej współpracy jest wyjątkowa edycja limitowana urządzenia do podgrzewania tytoniu Ploom X. Designer zawarł w tym projekcie całą swoją filozofię, którą określa mianem „simplexicy”. To połączenie dwóch słów: „simple” – oznaczające prosty, a także: complexity”, czyli złożoność.

Znakiem rozpoznawczym urządzeń Ploom X w odsłonie Ora-ïto jest intensywna czerwień i niezakłócona forma. Barwa oraz kształty przedmiotów zaprojektowanych przez Ïto to prawdziwe arcydzieła sztuki użytkowej. Dzieła sztuki, z którymi można obcować każdego dnia.

Milano

i

Autor: Materiały prasowe

Polskie gwiazdy na 62. edycji Milan Design Week

Coroczny festiwal designu w Mediolanie to także miejsce, gdzie możemy spotkać wiele gwiazd światowego formatu. W tym roku na Milan Design Week pojawili się również polscy celebryci oraz influencerzy znani z zamiłowania do mody i trendów – Bart Pniewski i Miłosz Kulesza. Nowoczesne projekty wirtuozów wzornictwa podziwiała też Katarzyna Warnke. Aktorka wyjaśniła, dlaczego interesuje się wzornictwem oraz jak design wpływa na jej codzienne życie.

Jest bardzo ważny. Scenografia, kostium pomagają zbudować pewien nastrój, umiejscowić film, spektakl w konkretnym kontekście. Choć przyznam rzadko o tym rozmawiamy, skupiając się raczej na postaciach i ich emocjach, a przecież świat rzeczy jest bardzo ważny – tworzy klimat, wywołuje uczucia, buduje wiarygodne i ciekawe tło samej historii. Prywatnie jest to też fascynujący dla mnie temat, dlatego cieszy mnie obecność na Milan Design Week – przyznała Katarzyna Warnke.

Ploom

i

Autor: Materiały prasowe

Aktorka zwróciła uwagę na wiodące nurty w designie, które tak mocno zaakcentowano podczas tegorocznych targów, a także na coraz większą użytkowość i funkcjonalność przedmiotów, jakimi się otaczamy.

Lubię kontrasty, połączenia, które w pierwszej sekundzie są nieoczywiste. Zaintrygowało mnie innowacyjne podejścia do tradycyjnych przedmiotów i wszechobecne połączenie funkcjonalności z estetyką. Ciekawe były wystawy, które eksperymentowały z materiałami i formami – powiedziała nam artystka.

62. edycja Milan Design Week z pewnością na długo zapisze się w pamięci jej uczestników. Nam, poza wspaniałymi, futurystycznymi projektami, wciąż gra w duszy żywy, wibrujący odcień czerwieni, jaka zdominowała ekspozycję francuskiego projektanta Ora-ïto. Energia koloru z pewnością będzie inspiracją dla wielu miłośników designu. Czerwone elementy wnętrz w wersji quiet luxury, wykonane z poszanowaniem środowiska? To kwintesencja tegorocznej edycji Milan Design Week. Do zobaczenia za rok!