Podróże w okresie świątecznym często kojarzą się z radością i oczekiwaniem na spotkanie z bliskimi, jednak dla wielu z nas są źródłem niemałego stresu. Przyczyn tego zjawiska jest wiele, a zrozumienie ich wymaga spojrzenia przez pryzmat nie tylko praktycznych wyzwań związanych z okresem świątecznym, ale też aspektów psychologicznych.
Świąteczne podróże, zamiast być momentem wyciszenia i radości, stają się często wyścigiem z czasem. Musimy dojechać na Święta na drugi koniec kraju, od początku wiedzieliśmy, że ledwo zdążymy na umówioną godzinę, a już na samym starcie stoimy w korku. Bilety na autobusy i pociągi są wykupione, zresztą i tak nie dojeżdżają bezpośrednio do miejscowości, w której mieszka rodzina.
Trudności związane z podróżowaniem są niejako wpisane w okres świąteczny, jednak zrozumienie wyzwań i odpowiednie przygotowanie się do wyjazdu znacznie ogranicza ryzyko komplikacji, a tym samym niepotrzebnego stresu.
Jak zaplanować podróż na Święta i poskromić stres? 6 porad od BlaBlaCar
1. Zrozum świąteczne wyzwania i zadbaj o siebie
Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym tradycyjnie skupiamy się na rodzinie i bliskich. Okres ten często wiąże się z napiętymi harmonogramami, trudnymi podróżami i wzmożonymi kontaktami rodzinnymi, co może generować dodatkowy stres.
W kontekście tych wyzwań ważne jest, aby pamiętać o dbaniu o własny komfort psychiczny. Daj sobie prawo do pomyłek i potknięć. Czasem nawet najlepiej zaplanowane działanie może się nie udać. Wkalkuluj to ryzyko szczególnie podczas planowania świątecznych aktywności, aby ewentualne niepowodzenia nie zepsuły atmosfery tych kilku ważnych grudniowych dni.
2. Oszczędzaj dzięki współdzieleniu przejazdów
Rozważ współdzielenie przejazdu za pomocą usług takich jak BlaBlaCar. Jest to nie tylko opcja korzystna finansowo, ale również pozwalająca znaleźć odpowiedni termin, w tym opcje last minute. Bagażnik samochodu daje również bardziej komfortowe możliwości przewozu walizek i świątecznych prezentów niż zatłoczony pociąg czy autobus. Przed podróżą warto ustalić z kierowcą, czy w jego aucie zmieszczą się twoje bagaże.
3. Bądź elastyczny i otwarty na zmiany
Podróże w okresie świątecznym mogą być nieprzewidywalne. Bądź gotowy na zmiany planów i zawczasu pomyśl o awaryjnych rozwiązaniach. Pamiętaj, że elastyczność i otwartość to klucz do mniej stresującej podróży. Im mniej przywiązany będziesz do jednej opcji, tym mniej stresu odczujesz, zmieniając swój plan. Jeśli bilety na Twój pociąg wyprzedadzą się szybciej niż zwykle, od razu poszukaj połączenia autobusowego lub współdzielonego przejazdu, na przykład w aplikacji BlaBlaCar.
4. Pakuj się mądrze
Ogranicz ilość bagażu. Podróżowanie z mniejszą ilością rzeczy jest nie tylko wygodniejsze, ale także ułatwia współdzielenie przestrzeni w pojeździe z innymi pasażerami. Nie ważne, czy zdecydujesz się na przejazd samochodem, autobusem czy pociągiem, w czasie kilkugodzinnej podróży każdy dodatkowy wolny centymetr przestrzeni będzie na wagę złota.
5. Zachowaj spokój i cierpliwość
Podróże, szczególnie te współdzielone, wymagają cierpliwości i zrozumienia. Empatia i wyrozumiałość wobec innych uczestników podróży może tylko ją umilić. Pamiętaj, że okresie świątecznym wszyscy doświadczamy tych samych wyzwań i trudności, więc wykazanie zrozumienia przyczyni się do stworzenia atmosfery spokoju.
6. Ciesz się podróżą jako częścią świątecznego doświadczenia
Mimo zatłoczonych lotnisk, opóźnionych pociągów czy trudnych warunków drogowych, podróżowanie w okresie świątecznym jest częścią niezwykłego świątecznego doświadczenia. Spotkanie z bliskimi, wspólne świętowanie i dzielenie się niepowtarzalnym klimatem tych wyjątkowych dni wynagradza wszelkie trudy podróży. Chwile, które wreszcie możemy spędzić w gronie bliskich, przypominają nam, że warto było pokonywać wszystkie przeszkody. Natomiast jeśli zmierzymy się z wyzwaniami w sprytny sposób, każdy etap podróży będziemy wspominać jako drogę do niezapomnianych wspomnień i świątecznej radości.
Finanse i oszczędności Polaków podczas świątecznych podróży
Jak czytamy w raporcie Związku Banków Polskich, statystyczny Polak planuje w czasie nadchodzących Świąt wydać przeciętnie 1490 zł. Jest to niewiele więcej w stosunku do świątecznych wydatków deklarowanych w analogicznym badaniu w roku ubiegłym (1427 zł). Na podróże świąteczne badani planują wydać średnio 318 zł – o 7 proc. mniej niż w roku ubiegłym. Według raportu najbardziej w tym roku oszczędzamy na prezentach, ale aż 19 proc. respondentów zamierza wydać mniej na podróże. Biorąc pod uwagę utrzymujące się wysokie ceny paliw, na transporcie najłatwiej jest oszczędzić, rezygnując z samotnej podróży samochodem i wybrać współdzielenie kosztów za przejazd. Platformy takie jak BlaBlaCar łączą kierowców z podróżnymi, którym pomagają dojechać w najodleglejsze zakątki kraju w zamian za udział w kosztach podróży.