Tyskie Muzeum Piwowarstwa - Tyskie Browarium, ul. Katowicka 9
Tychy od lat słyną z wyśmienitego piwa, które produkowane jest tu od zarania dziejów. Tradycji tyskiego piwowarstwa poświęcone jest właśnie Muzeum Tyskich Browarów Książęcych. Instytucja mieści się w Znajduje się przy ulicy Katowickiej i każdego roku przyciąga rzesze zainteresowanych turystów. Mieści się w budynku dawnego kościoła ewangelickiego. Latem muzeum organizuje nocne wycieczki po wnętrzach browaru, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Tychów i odwiedzających to miasto turystów. Zwiedzanie Tyskiego Browarium to prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników piwa. Przez pryzmat sztuki browarnictwa możemy bowiem poznać wiele faktów na temat polskich zwyczajów, tradycji i rozwoju technologii oraz przemysłu.
Galeria Tichauer, Browarna 21
Śląsk ma bardzo imponującą ofertę kulturalną, jednak zdecydowana większość instytucji związanych ze sztuką znajduje się w sąsiadujących z Tychami Katowicach. Na szczęście, jakiś czas temu Tychy doczekały się galerii z prawdziwego zdarzenia. Mowa o Tichauer Art Galery - wyjątkowej przestrzeni artystycznej, zlokalizowanej w Browarze Obywatelskim. Cały postindustrialny kompleks mieści się na Browarnej, w bliskim sąsiedztwie Tyskiego Browarium. W budynku, poza galerią, znajdziemy też przestrzeń restauracyjną oraz LOFTPARK. Jednak tym, co sprawia, że Browar Obywatelski zyskał naprawdę duży rozgłos, są wystawy prezentujące światową sztukę. Tichauer prezentował m.in. prace Maca Chagalla, Zdzisława Beksińskiego i Wojciecha Siudmaka. Obecnie można podziwiać tam wystawę "Picasso. Zarys emocji".
Tyskie mozaiki
Spacery śladami śląskiego streetartu to od dawna bardzo popularna atrakcja na terenach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Jednak mało kto wie, że mury tyskich budynków zdobi nie tylko grafitti, ale także piękne mozaiki, które niczym nie ustępują tym z Villi Romana del Casale na Sycylii, czy mozaikom zdobiącym ulice Lizbony. Tyskie mozaiki nie są zabytkami - pochodzą z czasów PRL-u i uważane są za prawdziwe perły polskiego postmodernizmu. Gdzie w Tychach znajdziemy mozaikowe dzieła sztuki? Skierujcie się do szkoły podstawowej nr 17, ul. Begonii 5 - jej wnętrza zdobią trzy mozaiki stworzone przez Franciszka Wyleżucha. Piękną, wielkoformatową mozaikę można także podziwiać na budynku Teatru Małego przy ul. Hlonda 1. Jej autorem także jest Wyleżuch. Chcecie więcej? Ruszajcie na spacer po mieście i poszukajcie tyskich mozaik samodzielnie.
Kościół Ducha Świętego w Tychach, Myśliwska 43
Ta wyjątkowa świątynia nie jest żadnym zabytkiem, bo została zbudowana zaledwie 42 lata temu. A jednak jej gmach jest pewnym ewenementem w dziedzinie architektury i sztuki. Wzrok przyciąga już sama bryła kościoła, która powstała na kształt namiotu, co jest symbolicznym nawiązaniem do świątyni ludu. Takich ciekawych elementów architektonicznych oraz dekoracyjnych niuansów jest znacznie więcej. W ścianach krużganków, oknach, ogrodzeniu, drzwiach, a także na kościelnej posadzce ukryte są symbole krzyża. Wnętrze zachwyca też pięknym wystrojem, który znacząco wyróżnia się na tle wielu polskich budowli sakralnych. Zajrzyjcie tu koniecznie.
Muzeum Miejskie w Tychach, Plac Wolności 1
Chcąc poznać historię Tychów, nie możemy ominąć ekspozycji we wnętrzach tutejszego Muzeum Miejskiego. W instytucji znajdziemy tematyczne działy, dzięki czemu bez trudu znajdziemy wystawy, które nas interesują. Do wyboru mamy: Dział Etnologii, Dział Historii Miasta, Dział Sztuki oraz Dział Fotografii. To nie tylko cenna lekcja na temat dziejów tego miasta, ale także okazja do zapoznania się z pracami śląskich artystów.