Zbliża się ZIELONY KOMPAS, czyli tydzień doświadczania przyrody w Płocku

2022-11-28 6:13
kwiatki
Autor: Pixabay

Coraz większymi krokami zbliża się Tydzień doświadczania przyrody w Płocku. To niecodzienne wydarzenie, które organizowane będzie po raz pierwszy dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego Płocka. Co dokładnie będzie działo się od 7 grudnia w naszym mieście?

Jak zapowiada Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki będziemy poznawać, poszukiwać wspólnego języka z przyrodą oraz bliskich spotkań z tym co organiczne i na co dzień niedostrzegalne. Przewodnikami będą: Marcin Kostrzyński – leśny gawędziarz i filmowiec – autor wideobloga ,,Marcin z Lasu”, Michał Książek – poeta, podróżnik oraz rzecznik mchów i porostów, który zabierze Was na poszukiwanie PŁOCKiej RAFy KORALOWej. Do Płocka przyjadą również twórcy społecznej Mapy Drzew Łodzi oraz wybitni arboryści, którzy w teorii i w praktyce pokażą nam jak pielęgnować i chronić drzewa w mieście.

Zielony Kompas
Autor: POKiS

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

7 grudnia (środa)

godz. 11 – OPOWIEŚCI MARCINA Z LASU – pełne humoru przyrodnicze filmy i gawędy Marcina Kostrzyńskiego. Obowiązują zapisy pod nr tel. 24 366 43 52. 

Miejsce: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, im. Themersonów (ul. Jakubowskiego 10) Marcin Kostrzyński vel. „Marcin z lasu” – autor filmów, obserwator przyrody. Z wykształcenia dziennikarz, leśnik, operator kamery. Autor kanału na YouTube ,,Marcin z Lasu” oraz wideobloga na Facebooku. Od 1994 roku pracował jako operator kamery oraz prowadzący programy o tematyce przyrodniczej dla nadawców telewizyjnych. Jest współautorem wielu filmów i cyklicznych audycji dla dzieci i młodzieży: Teleranek, Wkoło Natury, Król Zwierząt, Sówka, Leśne zwyczaje, Jedyneczka, Magazyn Przyrodniczy oraz dla widzów dorosłych: Animals, Arka Noego, Dzika Polska, Przyroda i ludzie.  Za filmy w cyklu Dzika Polska wraz z innymi twórcami otrzymał wiele wyróżnień i nagród.

godz. 17:30 – OPOWIEŚCI MARCINA Z LASU – pełne humoru przyrodnicze filmy i gawędy Marcina Kostrzyńskiego. Liczba miejsc ograniczona. Miejsce: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, im. Themersonów (ul. Jakubowskiego 10)

10  grudnia (sobota)

godz. 10 – 13 – PŁOCKA RAFA KORALOWA cz. 1 – ćwiczenia ze zdziwienia z Michałem Książkiem – poetą, reportażystą, podróżnikiem, kulturoznawcą, inżynierem leśnikiem oraz rzecznikiem mchów i porostów. Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy, e-mail: kinozarogiem@pokis.pl.

Miejsce: Jar Brzeźnicy Z Michałem Książkiem – poetą, inżynierem leśnikiem oraz rzecznikiem mchów i porostów – wybierzemy się na spacer po Jarze Brzeźnicy w poszukiwaniu Płockiej Rafy Koralowej. Zapraszamy na fascynujące ćwiczenia ze zdziwienia, które wywołuje bliskie, mikrofilskie obcowanie z przyrodą, z życiem w jego różnych formach. Będziemy mogli przyjrzeć się wszystkiemu nad czym normalnie przechodzimy obojętni. Ze względu na intensywność doświadczeń i potrzebę skupienia, musimy ograniczyć liczbę uczestników. Obowiązują zapisy, które zbieramy do dn. 8 grudnia 2022, pod adresem: kinozarogiem@pokis.pl 

godz. 15 – PŁOCKA RAFA KORALOWA cz. 2 – językowa wizja świata, spotkanie i rozmowa z Michałem Książkiem – poetą, reportażystą, podróżnikiem, kulturoznawcą, inżynierem leśnikiem oraz rzecznikiem mchów i porostów. Miejsce: Dom Darmstadt (Stary Rynek 8) „Warto chronić krajobraz także z tego powodu, że bywa kulturotwórczy, kryją się w  nim inspiracje. Kultura nie jest w sprzeczności z przyrodą i naturą, raczej stanowi z nią pewną całość” – twierdzi M. Książek. Zapraszamy na druga część wydarzenia, w której zajmiemy się relacjami między językiem a rzeczywistością. Sposób ujmowania świata, tzn. wyróżnianie obiektów i wiązanie z nimi zespołu cech, wyobrażeń i przekonań, wyrażonych w języku tworzy nasz „własny” językowy obraz świata. Michał Książek zaprasza do rozmowy na temat słów i ich znaczeń w kontekście naszych relacji z przyrodą.

godz. 18 – ZIELONE OPOWIEŚCI – rozmowa o stanie i rozwoju zieleni w Płocku (szczegóły wkrótce na pokis.pl). Miejsce: Dom Darmstadt (Stary Rynek 8)

11  grudnia (niedziela)

godz. 10 –  Zielony narzędziownik: Drzewa są skarbem – spotkanie z przedstawicielami inicjatywy Mapa Drzew Łodzi – przykłady dobrych praktyk. Miejsce: Dom Darmstadt (Stary Rynek 8) Mapa Drzew Łodzi to projekt, który powstał w głowach łódzkich społeczników. Powstał z myślą o zebraniu informacji o wszystkich drzewach, które rosną na terenie miasta. Przez niespełna pół roku udało się zinwentaryzować już ponad 11 tysięcy obiektów. Spisywaniem drzew może się zająć każdy – przez aplikację na stronie internetowej. Jak do tego doszło, jak przebiegał proces tworzenia mapy opowie Małgorzata Godlewska – autorka Zielnika Łódzkiego oraz Szymon Iwanowski z grupy Społeczni Opiekunowie Drzew. Zapraszamy na spotkanie, które może stać się inspiracją dla bliźniaczego projektu w Płocku.

godz. 12 –  Zielony narzędziownik: PO PIERWSZE NIE SZKODZIĆ – wykład i rozmowa z Jaremą Andrzejem Rabińskim nt. norm prawnych dotyczących ochrony drzew niezapisanych w ustawie o ochronie przyrody. Miejsce: Dom Darmstadt (Stary Rynek 8) Jarema Andrzej Rabiński – jest rzeczoznawcą, biegłym sądowym, członkiem Federacji Arborystów Polskich. Planowany jest też pokaz arborystyczny prowadzonym przez członka FAP.

godz. 16 –  ZIELONY FILM – pokaz filmu „Nature is My Homeland?” (Polska 2022, 54 min.) – reż. Marek Gajczak. Miejsce: Dom Darmstadt (Stary Rynek 8) Esej filmowy o nieoczywistych związkach człowieka z naturą i jej współczesnym pojmowaniu. Zaskakująco świeże spojrzenie na kwestie ekologii. Bohaterami filmu są ludzie na bardzo różnych poziomach związani z naturą – naukowcy, artyści, entuzjaści. Z zupełnie nowej perspektywy ukazują oni tematykę związków człowieka z naturą. Które z gatunków najlepiej przystosowały się do życia w miastach? Dlaczego filmy przyrodnicze ukazują nieprawdziwy obraz przyrody? Czego możemy się nauczyć od roślin i zwierząt, które potrafią się przystosować do życia wśród śmieci?

14 grudnia (środa)

godz. 18 – ABORYGENI – rdzenni Australijczycy – spektakl multimedialny w wykonaniu kwartetu CZERWIE i Piotra Damasiewicza. Miejsce: sala widowiskowa POKiS (ul. Jakubowskiego 10) Kwartet CZERWIE – rodem z Beskidu Małego, to jeden z najlepszych polskich bandów grających muzykę do filmów niemych na żywo. Proponują alternatywne dźwięki z pogranicza jazzu, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Skomponowali muzykę i zagrali do wielu projektów teatralno-filmowo-plastycznych, m.in. spektaklu „Albośmy to jacy, tacy” na podstawie „Wesela” St. Wyspiańskiego (w reż. Piotra Cieplaka, Teatr Powszechny, Warszawa 2007).

Piotr Damasiewicz – kompozytor, trębacz, multiinstrumentalista, edukator i podróżnik. Australijska kultura Aborygenów odwraca do góry nogami nasze zachodnie pojęcie własności ziemi. Dla Aborygenów to ziemia jest właścicielem jednostki. Co więcej, niektóre części krajobrazu wywierają metafizyczny magnetyzm, wciągają człowieka, nawet z dużej odległości.  Aborygeni czują się integralną częścią natury, a nie jak większość białych – kimś lepszym od zwierzęcia, rośliny czy skały. Zapraszamy na ostatnią podróż z ZIELONYM KOMPASEM, wypełnioną dźwiękami, opowieściami i obrazami.

Zielony Kompas to event realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego Płocka, a udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE