W Płocku ruszy trzeci charytatywny sklep. Cel to pomoc opuszczającym Domy Dziecka

2022-01-27 12:58
W Płocku ruszy trzeci charytatywny sklep. Cel to pomoc opuszczającym Domy Dziecka
Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Trzeci sklep charytatywny otworzy wkrótce w Płocku działające tam od 2017 r. Stowarzyszenie Wolontariuszy „Kapitał Ludzki”. Celem jest pomoc wychowankom, którzy opuszczają Domy Dziecka, poprzez zakup i nieodpłatne udostępnianie im mieszkań. Akcja nosi nazwę „Projekt Dom”.

Jak poinformowała prezes Stowarzyszenie Wolontariuszy „Kapitał Ludzki” Beata Olszewska, trzeci już charytatywny „Kapitalny Sklep” w Płocku zostanie otwarty 2 lutego przy ul. Dworcowej 36 – lokal, znajdujący się w pawilonie handlowym w pobliżu dworca PKP, będzie wynajmowany od Płockiej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej.

„Misją naszego stowarzyszenia jest pomoc wychowankom Domów Dziecka. Dochód ze sprzedaży w +Kapitalnych Sklepach+ jest przeznaczony na realizację +Projektu Dom+, w ramach którego wspieramy naszych podopiecznych na starcie w dorosłe życie” – powiedziała Olszewska.

Prezes Stowarzyszenie Wolontariuszy „Kapitał Ludzki” wyjaśniła, że założeniem projektu „jest nieodpłatne udostępnianie lokali osobom, które po opuszczeniu Domu Dziecka, Rodzinnego Domu Dziecka lub rodziny zastępczej, nie mają bezpiecznego dachu nad głową” – projekt zakłada udostępnianie mieszkań podopiecznym na 5 lat, aby w ten sposób „dać im czas na kontynuację nauki, znalezienie pracy i naukę dorosłego życia w bezpiecznych warunkach”.

Olszewska wspomniała, iż w ciągu czteroletniej działalności Stowarzyszenie Wolontariuszy „Kapitał Ludzki” zakupiło jedno mieszkanie, przekazane w maju 2020 r. 20-letniemu wówczas Damianowi, który stracił dom i rodzinę w wieku czterech miesięcy, a także zebrało ponad połowę kwoty potrzebnej do zakupu drugiego mieszkania dla kolejnej osoby objętej projektem.

„Przeszkodą do szybkiego zakupu drugiego lokalu okazał się wzrost cen mieszkań. Z tego powodu jesteśmy na półmetku zbiórki na zakup drugiego mieszkania. Wierzę, że trzeci nasz +Kapitalny Sklep+, który wkrótce otwieramy, pomoże w realizacji celu i niedługo będziemy mogli pomóc kolejnej osobie” – podkreśliła Olszewska.

Jak wspomniała, w „Kapitalnych Sklepach” prowadzona jest sprzedaż tego, czym dzielą się ze Stowarzyszeniem Wolontariuszy „Kapitał Ludzki” darczyńcy - są to głównie przynoszone przez nich odzież, obuwie, książki, płyty, zabawki, dekoracje i różnego rodzaju akcesoria; sprzedawane są tam także własne produkty wolontariuszy, jak poduszki +Przytulaki+ oraz ekologiczne torby i plecaki – są one również dostępne w internecie, gdzie działa ekapitalnysklep.pl.

Pierwszy w Płocku charytatywny „Kapitalny Sklep” Stowarzyszenie Wolontariuszy „Kapitał Ludzki” otworzyło w 2018 r. przy jednym z głównych pasaży w centrum miasta, natomiast druga tego typu placówka ruszyła w 2020 r. w Galerii Wisła na jednym z największych płockich osiedli mieszkaniowych - Podolszyce.

Stowarzyszenie Wolontariuszy Kapitał Ludzki powstało w listopadzie 2017 r. Założyli je wolontariusze zaangażowani także w działalność Płockiego Wolontariatu, który od 2011 r. działa przy tamtejszym Urzędzie Miasta i skupiając kilkadziesiąt osób pomaga na co dzień najbardziej potrzebującym mieszkańcom miasta, w tym niepełnosprawnym, starszym i samotnym.

Strażnik miejski uratował turystę, który spadał z Koziego Wierchu

QUIZ. Legendy polskiego rocka. Rozpoznasz, o jaki zespół chodzi? Kultowe piosenki i teksty

Pytanie 1 z 20
Który zespół śpiewał o "zrobieniu prywatki, jakiej nie przeżył nikt"?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE