Nowa instalacja PKN napędzana odpadami z Płocka

2021-09-10 13:08
Andrzej Nowakowski
Autor: Urząd Miasta Płocka

Płock podpisał z PKN ORLEN i Przedsiębiorstwem Gospodarowania Odpadami list intencyjny w sprawie budowy instalacji recyklingu, która będzie przetwarzać odpady.

W czwartek 9 września 2021 r. prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, Zarząd Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami w Płocku – prezes Stefan Kotlewski i wiceprezes Katarzyna Struzik oraz przedstawiciele władz PKN Orlen: Józef Węgrecki – członek Zarządu ds. operacyjnych i Armen Artwich – członek Zarządu ds. korporacyjnych, podpisali list intencyjny o współpracy przy realizacji projektu. Wdrożenie do 2026 roku projektu przez PKN ORLEN i partnerów będzie pierwszym w Polsce kompleksem realizującym założenia Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ).

– Wielokrotnie zwracałem się do PKN Orlen o podjęcie inicjatywy budowy instalacji przetwarzania odpadów komunalnych, wskazując korzyści, jakie z tego przedsięwzięcia będą mieli zarówno mieszkańcy Płocka oraz regionu, jak i Orlen. Cieszę się, że władze koncernu przychylnie odniosły się do tej idei – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Wdrożenie projektu przez PKN ORLEN pozwoli na pierwsze w Polsce kompleksowe podejście pozwalające na pracę Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ). Umożliwi także częściowe zastąpienie surowca z paliw kopalnych na surowiec z odpadów. Wpłynie również na poprawę marży poprzez pozyskanie tańszego surowca dla obszarów rafinerii i petrochemii. Nowa instalacja pozwoli na wytwarzanie produktów petrochemicznych z udziałem odpadów przeznaczonych do recyklingu jako część surowca do produkcji poliolefin, na które jest bardzo duże zapotrzebowanie na rynku.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE