Nowa instalacja PKN napędzana odpadami z Płocka

2021-09-10 13:08
Andrzej Nowakowski
Autor: Urząd Miasta Płocka

Płock podpisał z PKN ORLEN i Przedsiębiorstwem Gospodarowania Odpadami list intencyjny w sprawie budowy instalacji recyklingu, która będzie przetwarzać odpady.

W czwartek 9 września 2021 r. prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, Zarząd Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami w Płocku – prezes Stefan Kotlewski i wiceprezes Katarzyna Struzik oraz przedstawiciele władz PKN Orlen: Józef Węgrecki – członek Zarządu ds. operacyjnych i Armen Artwich – członek Zarządu ds. korporacyjnych, podpisali list intencyjny o współpracy przy realizacji projektu. Wdrożenie do 2026 roku projektu przez PKN ORLEN i partnerów będzie pierwszym w Polsce kompleksem realizującym założenia Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ).

– Wielokrotnie zwracałem się do PKN Orlen o podjęcie inicjatywy budowy instalacji przetwarzania odpadów komunalnych, wskazując korzyści, jakie z tego przedsięwzięcia będą mieli zarówno mieszkańcy Płocka oraz regionu, jak i Orlen. Cieszę się, że władze koncernu przychylnie odniosły się do tej idei – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Wdrożenie projektu przez PKN ORLEN pozwoli na pierwsze w Polsce kompleksowe podejście pozwalające na pracę Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ). Umożliwi także częściowe zastąpienie surowca z paliw kopalnych na surowiec z odpadów. Wpłynie również na poprawę marży poprzez pozyskanie tańszego surowca dla obszarów rafinerii i petrochemii. Nowa instalacja pozwoli na wytwarzanie produktów petrochemicznych z udziałem odpadów przeznaczonych do recyklingu jako część surowca do produkcji poliolefin, na które jest bardzo duże zapotrzebowanie na rynku.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!