Maraton w Kinie za Rogiem o twórcach art brut

2021-12-01 10:24
plakat inni
Autor: Kino za Rogiem

W piątek 10 grudnia o 17:30 w płockim Kinie za Rogiem odbędzie się premiera trzech filmów dokumentalnych portretujących twórców z kręgu art brut z Mazowsza. Noszą wspólny tytuł „INNI. Sztuka jest tam, gdzie nikt nie szuka”.

Art brut nie jest szkołą artystyczną ani nurtem w sztuce. To raczej zjawisko dziejące się na marginesie sztuki. Twórcy „brut”, zgodnie z definicją Jeana Debuffeta, to zwykle ludzie bez wykształcenia artystycznego, którzy tworzą, „czerpiąc” sami z siebie, z własnego wnętrza, a nie z zapożyczonych szablonów i wzorców sztuki klasycznej czy współczesnej. Zwykle pracują w ukryciu, ciszy i samotności, nie dla odbiorcy, nie dla uznania, tylko dla siebie. W Polsce najbardziej znanymi przedstawicielami art brut są, już nieżyjący: Nikifor Krynicki, Edmund Monsiel czy Teofil Ociepka.

Jednym ze sposobów obserwacji, jak też utrwalenia tej twórczości, jest realizacja krótkich form dokumentalnych – portretów filmowych. Poprzez nie można pokazać wyjątkowość danego twórcy, a jednocześnie spróbować wskazać na czym polega wyjątkowość zjawiska. Powstały portrety trzech twórców z Mazowsza: Włodzimierza Rosłona, Władysława Szymczyka i Wacława Rędzińskiego. Więcej o bohaterach filmów na blogu: znalezienie.pl.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE