W Pile stanęły budki lęgowe dla ptaków i schrony dla nietoperzy

2021-03-06 8:32
budki
Autor: UM Piła

Domki zostały wykonane z ekologicznych materiałów i skonstruowane według ścisłych zaleceń ornitologicznych i chiropterologicznych.

63 budki zamontowano na zieleńcach, skwerach i w pilskich parkach. Skorzystają z nich sikorki, wróble, mazurki a także nietoperze. Ma to na celu ułatwienie bytowania ptakom i nietoperzom w trudnych warunkach miejskich. Domki pełnią też funkcję zastępczego miejsca rozrodczego, jednocześnie w najprostszy i najskuteczniejszy sposób zapewniają ochronę wielu zagrożonych wyginięciem gatunków. Ale na tej realizacji zyskają także mieszkańcy miasta, zwierzęta te bowiem istotnie przyczyniają się do zmniejszenia liczby komarów.

Wybór miejsc, rodzaj budek i schronów oraz sposób ich montażu został uzgodniony z Pilskim Kołem Klubu Przyrodników. Miejsca, w których możemy je obserwować to: skwer im. Matek Chrzestnych Powstania Wielkopolskiego oraz okolice Szkoły Policji, a także parki nad Gwdą im. Tekli Budnowskiej, przy ul. Ceglanej, alei Wojska Polskiego, przy ul. Śniadeckich i w Parku na Wyspie.