Jedno z najnowocześniejszych urządzeń na świecie pojawi się w pilskim szpitalu

2021-11-26 15:58
umowa
Autor: powiat pilski

W pilskiej lecznicy pojawi się nowy mikroskop operacyjny.

Będą z niego korzystali lekarze z oddziałów Neurochirurgii, Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej.

Jest to sprzęt, o który zabiegaliśmy od dłuższego czasu. Mikroskop operacyjny zastąpi stary, już wysłużony sprzęt, który w tej placówce był od momentu jej powstania, czyli 30-letni mikroskop.

Mówi dr Łukasz Łuczewski, zastępca dyrektora ds. lecznictwa

Urządzenie to jest podstawowym narzędziem do wykonywania wielu specjalistycznych procedur, od chirurgii naczyniowej przez neurochirurgię po laryngologię, czyli działań operacyjnych na małych tkankach.

Zupełną nowością w pilskiej lecznicy będzie zestaw do neuronawigacji. W Polsce takim urządzeniem dysponuje zaledwie kilka szpitali. Dzięki niemu pacjenci otrzymają dostęp do większego zakres usług, szczególnie na onkologii. W pilskim szpitalu będzie można teraz przeprowadzać skomplikowane zabiegi neurochirurgiczne, takie jak m.in. usuwanie guzów w ośrodkowym układzie nerwowym.

Jak podkreśla Maciej Mielczarek, ordynator Oddziału Neurochirurgii, powikłania przy takich zabiegach bywają dramatyczne.

Wiąże się to z niedowładami i zaburzeniami podstawowych funkcji życiowych. Dzięki neuronawigacji skala tych powikłań zmniejszy się w znacznym stopniu.

Zakup urządzeń możliwy jest dzięki wysokiemu dofinansowaniu. Szpital otrzymał ponad 1,5 mln zł. Nowa aparatura medyczna w lecznicy pojawi się jeszcze w tym roku.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE