uczniowie zsp2

i

Autor: Jagoda Lis

Szansa na lepszy start dla uczniów ZSP nr 2 w Ostrzeszowie! (POSŁUCHAJ)

2022-06-23 12:15

Za granicą - zdobywali​ nowe doświadczenie. M.in. we Włoszech, Hiszpanii oraz Niemczech. To tam przez dwa tygodnie kształcili się uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Ostrzeszowie, zdobywając nowe praktyczne umiejętności, przydatne w zawodzie kucharza czy logistyka.

Szansa na lepszy start! Europejskie praktyki zawodowe dla uczniów z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Ostrzeszowie. W drugim semestrze tego roku szkolnego - około 60 uczniów z klas trzecich miało okazję zdobywać doświadczenie zawodowe w zagranicznych firmach, m.in. w restauracji, magazynie, czy w ekologicznym gospodarstwie.

Przez dwa tygodnie uczniowie klas trzecich uczących się w zawodzie technik mechanik, technik mechatronik, technik rolnik, logistyk i technik żywienia i usług gastronomicznych mieli możliwość zdobywać doświadczenie zawodowe w swoich profesjach w zagranicznych firmach i centrach kształcenia zawodowego. Celem nadrzędnym mobilności zagranicznych jest zdobycie nowego doświadczenia zawodowego, ale trzeba pamiętać, że uczniowie oprócz praktyk, mają także zapewniony bogaty program kulturowy, dzięki któremu mogą lepiej poznać kraj, w którym się znajdują - mówi Ewelina Ulichnowska - Kosik, nauczycielka i opiekunka projektu.

Nie każdy mógł skorzystać z zagranicznych praktyk. Z darmowego wyjazdu na praktyki zawodowe za granicą skorzystali ci, którzy odznaczają się nienagannym zachowaniem i wyjątkowymi osiągnięciami w nauce.

Jeżeli chodzi o praktyki zagraniczne to już kolejna edycja. W programie nasza placówka bierze udział od 2012 roku. Bardzo się z tego powodu cieszę. Po pierwsze młodzież ma szansę wyjazdu za granicę i poznania kultury krajów. Druga sprawa - szkolenie językowe, w jaki sposób poradzić sobie w swoim zawodzie. No i pozostaje kwestia integracji grupowej i poznania nowych osób. To także jest bardzo ważne. Muszę przyznać, że nie wszyscy mogą wyjechać, ilość miejsc jest ograniczona. Uczniowie przechodzą przez kwalifikacje - muszą wykazać się znajomością języka, nienagannym zachowaniem i oczywiście wyjątkowymi wynikami w nauce. To swoista nagroda - mówi Ziemisław Szmaj, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Ostrzeszowie.

Przyszli absolwencie powiedzieli ESCE o swoich wrażeniach z podróży i o tym, jakie wspomnienia i doświadczenia przywieźli ze sobą do Polski.

Pracowałem w gospodarstwie ekologicznym we Włoszech. Dla mnie najciekawsze było zobaczenie, jak takie gospodarstwo funkcjonuje. Ja jestem z gospodarstwa konwencjonalnego, więc miałem okazję to porównać, dowiedzieć się czegoś nowego - mówi Alan Wietecki, uczeń klasy III w zawodzie technik rolnik.

Miałam przyjemność wylecieć do Hiszpanii, do pięknej miejscowości Granada. Uczyłam się, jak pracuje kuchnia typowo hiszpańska, o potrawach, przyprawach, aromatach. To było ciekawe doświadczenie - mogłam spróbować czegoś nowego - mówi Kinga Dukiewicz, uczennica klasy III w zawodzie technik żywienia.

Program Europejskie praktyki zawodowe - szansa na lepszy start dla uczniów ZSP nr 2 w Ostrzeszowie realizowany był ze środków POWER na zasadach programu ERASMUS PLUS sektor kształcenie i szkolenie zawodowe.

Uczniowie ZSP2 w Ostrzeszowie o praktykach zagranicznych

PSYCHOTEST. Jaką pizzą jesteś?

Pytanie 1 z 12
Gdzie najczęściej jesz pizzę?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE