Starosta ostrzeszowski ma uwagi do wprowadzonych w powiecie zaostrzeń - pisze list do Ministra Zdrowia

2020-08-11 9:38
starosta
Autor: Starosta ostrzeszowski Lech Janicki/Fb

Powiat ostrzeszowski znalazł się w czerwonej strefie zakażeń koronawirusem. Wszystko po tym jak duże ognisko tego groźnego patogenu pojawiło się w zakładzie drobiarskim w Mikstacie. Dla mieszkańców powiatu oznacza to powrót obostrzeń. I z częścią z nich nie zgadza się starosta ostrzeszowski Lech Janicki. W tej sprawie wysłał list do Ministra Zdrowia.

Powiat ostrzeszowski znalazł się wśród 19 w Polsce, który został objęty czerwoną strefą zakażeń koronawirusem. Wróciła część obostrzeń. Mieszkańcy mają obowiązek noszenia maseczki w każdym miejscu publicznym, także na ulicy. Ponadto zwiększono dystans w kościołach czy restauracjach, a wesela czy inne uroczystości rodzinne mogą być organizowane, ale tylko do 50 osób. Niektóre zaostrzenia należy zmienić. I właśnie w tej sprawie starosta ostrzeszowski Lech Janicki napisał list do Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego. Jego treść publikujemy poniżej. 

Pan

Łukasz Szumowski

Minister Zdrowia

W związku z wprowadzeniem ograniczeń w funkcjonowaniu mieszkańców i podmiotów gospodarczych, wynikających ze wzrostu ilości zakażeń COVID 19 – tzw. stref czerwonych i żółtych
w powiatach przedstawiam uwagi w stosunku do wprowadzonych od 8 sierpnia 2020 roku uregulowań:

Zasadne byłoby bardziej wnikliwe przyjrzenie się geografii zakażenia (punktowe czy rozsiane na danym terytorium) w celu określenia jego oddziaływania na danym terenie.

W tym celu należałoby wyznaczyć (podobnie tak jak przy tzw. ptasiej grypie) 2 strefy oddziaływania – pierwszą i drugą. Dopiero na tej podstawie można określić obszary czerwone i żółte.

W przypadku lokalnych zakażeń uzasadnione byłoby oznaczenie strefami zakażenia czerwoną i żółtą również gmin bezpośrednio graniczących z miejscami występowania COVID 19, o ile na podstawie analiz występują powiązania z miejscem zakażenia. Nie musi to dotyczyć wyłącznie obszaru jednego powiatu.

W chwili obecnej ograniczeniami objęto tereny powiatu ostrzeszowskiego nie mające istotnych powiązań funkcjonalnych z ogniskiem zakażenia.

Wnioskuję, aby tak przygotowane propozycje miał możliwość zaopiniować Powiatowy Sztab Kryzysowy (samorząd, służby mundurowe, służby sanitarne), choćby w ciągu 24 godzin.

Daje to możliwość lepszego przeanalizowania powziętych działań i ich uzupełnienie.

Głębszemu przeanalizowaniu powinny podlegać ograniczenia w organizacji imprez rodzinnych (wesela!). Często są one organizowane dla klientów spoza terenu powiatu, gdzie restrykcje nie obowiązują. Restauratorzy informują też, że może następować zjawisko przenoszenia uroczystości z terenu powiatu, na obszary nie objęte sankcjami.

Proszę o rozważenie możliwości składania wniosków o odszkodowanie przez podmioty, które poniosły straty w wyniku wprowadzenia ograniczeń. W tym celu Powiatowy Urząd Pracy winien dysponować odpowiednia pulą środków na ten cel.

Intencją tego pisma jest aktywne uczestnictwo lokalnych samorządów w działaniach mających na celu skuteczne zminimalizowanie zakażeń wirusem Sars Cov 2.

Uprzejmie informuję, że pismo zostało skonsultowane z Burmistrzami i Wójtami z terenu powiatu ostrzeszowskiego.

Lech Janicki

Starosta Ostrzeszowski

W naszym regionie w żółtej strefie, czyli tej w której wraca część obostrzeń, ale mniej restrykcyjnych, znalazł się powiat kępiński.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE