Ptasia grypa atakuje! Życie straciło prawie 100 tys. zakażonych ptaków

2022-01-21 10:49
kaczka
Autor: pixabay.com

Ptasia grypa w natarciu. Służby weterynaryjne odnotowały w powiecie ostrzeszowskim aż 6 ognisk tej choroby w ciągu ostatnich tygodni. Wirus H5N1 zaatakował w hodowlach w Grabowie Pustkowiu, Kaliszkowicach Ołobockich i Kaliskich, w Palatach oraz w Giżycach.

W powiecie ostrzeszowskim stwierdzono 6 ognisk grypy ptaków: 2 w Grabowie-Pustkowiu (30 tysięcy kaczek i 7 tys. kaczek), w Kaliszkowicach Ołobockich (7 tys. kaczek), w Palatach (20 tys. kaczek), w Giżycach (12,5 tys. kaczek) i w Kaliszkowicach Kaliskich (16 tys. brojlerów i 7 tys. kaczek). 

Natychmiast po otrzymaniu wyników ptaki zostały uśpione, a ich ciała zutylizowane. Akcja została przeprowadzona przy użyciu specjalistycznego sprzętu, pod pełną kontrolą stężenia dwutlenku węgla, tak aby ptaki zostały uśpione w sposób humanitarny.

Mówi Powiatowy lekarz Weterynarii Krzysztof Lamek.

Niezwykle istotne jest uniknięcie zmutowania wirusa i jego transmisji na człowieka, dlatego chore stada są bezzwłocznie likwidowane. Służby apelują do hodowców, by ci bezwzględnie przestrzegali zasad bioasekuracji.

Wszyscy hodowcy drobiu, zwłaszcza posiadający gospodarstwa położone w pobliżu zbiorników wodnych, powinni zachowywać ostrożność i stosować odpowiednie środki ograniczające do minimum kontakt między drobiem a dzikim ptactwem, w szczególności poprzez:

  • zabezpieczenie paszy przed dostępem zwierząt dzikich,
  • niekarmienie drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany,
  • stosowanie w gospodarstwie odzieży i obuwia ochronnego.

Na zakażenie wirusami grypy ptaków podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych (drób), jak i dzikich wolno żyjących; dużą wrażliwość wykazują kury i indyki, kaczki i gęsi oraz perliczki, przepiórki, bażanty i kuropatwy.

Sonda
Czy byłeś kiedyś świadkiem sztormu na morzu?
Trudne warunki na podkarpackich drogach
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE