Podpowiadamy i przypominmy, jak zachować się podczas burzy

2022-06-30 8:30
burza z piorunami
Autor: pixabay.pl

Początek wakacji przynosi nam pogodowe anomalie. Podpowiadamy, co należy zrobić, gdy na niebie pojawiają się ciemne chmury, zaczyna grzmieć i błyskać.

Burze, intensywne opady i silne wiatry to naturalne zjawiska, które dość często możemy zaobserwować. Wszystkie jednak są bardzo niebezpieczne i stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia.

Wakacyjna fala upałów została przerwana przez gwałtowne burze, którym towarzyszyły silne opady deszczu. W najbliższym czasie zagrzmi pewnie jeszcze nieraz, dlatego podpowiadamy, co należy zrobić, by bezpiecznie przetrwać burzę.

Wszystko zależy od miejsca, w którym się znajdujemy.

Jeśli pozostajemy w domu, należy pamiętać o tym, by zabezpieczyć wszystkie rzeczy w naszym ogrodzie lub na tarasie, które mogą zostać porwane przez wiatr. Powinniśmy też zabezpieczyć okna i drzwi. Wyłączamy z kontaktu wszelkie urządzenia elektryczne, unikamy korzystania z komórek i co ważne, jeśli to możliwe i nie musimy nigdzie wychodzić - pozostańmy w domu.

Z kolei jeśli załamanie pogody złapie nas, np. podczas spaceru - powinniśmy jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie w budynku, by tam móc przeczekać burzę. Jeśli jednak nie jest to możliwe, musimy pamiętać o kilku zasadach:

  • unikajmy otwartej przestrzeni
  • nie szukajmy schronienia pod wysokimi drzewami, słupami elektrycznymi itp.
  • oddalmy się od jezior, rzek itp.
  • wyłączmy telefon komórkowy

Jeśli burza zaskoczy nas podczas prowadzenia auta, także powinniśmy uważać i pamiętać o zagrożeniach, jakie może przynieść. Jeśli nie możemy schować się w budynku, zostańmy w aucie. Nie zapominajmy jednak, by nigdy nie parkować pod drzewem!

Szczegółowe informacje znajdziecie tutaj.

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Najpiękniejsze jeziora w Polsce. Odgadniesz ich nazwy?

Pytanie 1 z 10
Ponoć najpiękniej wygląda o świcie. Unosi się wtedy nam nim lekka mgła i wydawać by się mogło, że rozpościerają się przed nami morskie wody. Nic dziwnego, bo to największe w jezioro w Polsce czyli
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE