Ostrzeszów łapie deszczówkę - miasto otrzymało dotacje z Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego

2021-07-20 9:35
deszcz
Autor: pixabay.com

Sejmik Województwa Wielkopolskiego podczas wczorajszej (19.07) sesji podjął uchwałę dotyczącą podziału środków w ramach programu "Deszczówka". Jego celem jest zachęcenie samorządów do retencjonowania i wykorzystywania wody opadowej do nawadniania terenów zielonych. Ze wsparcia skorzysta Ostrzeszów. Powstaną dwie nowe inwestycje.

Realizacja zadań ma na celu przeciwdziałanie skutkom suszy. Odpowiedne retencjonowanie i wykorzystywanie wody opadowej pozwoli na utrzymanie terenów zielonych przy budynkach użyteczności publicznej np. placów zieleni przy szkołach czy ośrodkach kultury.

O dotacje z programu "Deszczówka" po raz kolejny starał się Ostrzeszów. W ubiegłym roku dzięki pozyskanym środkom udało się wykonać zbiornik retencyjny w Siedlikowie. 

Kolejny raz ubiegaliśmy się o środki z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w ramach programu „Deszczówka”. W zeszłym roku z sukcesem zrealizowaliśmy projekt w Siedlikowie przy boisku LZS Siedlików, gdzie zebrana z budynku szkolnego woda pozwala obniżyć koszta utrzymania boiska dla lokalnej drużyny.

Mówi burmistrz Ostrzeszowa Patryk Jędrowiak.

W tym roku miasto złożyło dwa wnioski, na które otrzyma dofinasowania. Inwestycje realizowane będą w Olszynie oraz Ostrzeszowie. 44.704,00 zł trafi do sołectwa Olszyna gdzie będzie zbierana woda opadowa z sali wiejskiej. To pozwoli na utrzymanie boiska przy placu zabaw. Nieco mniejsza kwota, bo 40 tys. zł przeznaczona będzie na montaż zbiornika przy Przedszkolu nr 5 "Słoneczny Zakątek" w Ostrzeszowie. Dzięki "złapanej" deszczówce z budynków przedszkola oraz powstającego żłobka nawadniany będzie plac zabaw i rekreacji. Do Ostrzeszowa trafi łącznie prawie 85 tys. zł.

Warto zauważyć, że z kwoty 974 627 zł zabezpieczonej w budżecie na ten cel ponad połowa trafiła do Wielkopolski Południowej, a z tego prawie 85 tysięcy tylko do naszej gminy.

Dodaje burmistrz Jędrowiak.

Dotacje z programu "Deszczówka" trafią także do Czajkowa, Ostrowa Wielkopolskiego, Kalisza czy Baranowa.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE