Ostrzeszów łapie deszczówkę - miasto otrzymało dotacje z Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego

2021-07-20 9:35 ksz
deszcz
Autor: pixabay.com

Sejmik Województwa Wielkopolskiego podczas wczorajszej (19.07) sesji podjął uchwałę dotyczącą podziału środków w ramach programu "Deszczówka". Jego celem jest zachęcenie samorządów do retencjonowania i wykorzystywania wody opadowej do nawadniania terenów zielonych. Ze wsparcia skorzysta Ostrzeszów. Powstaną dwie nowe inwestycje.

Realizacja zadań ma na celu przeciwdziałanie skutkom suszy. Odpowiedne retencjonowanie i wykorzystywanie wody opadowej pozwoli na utrzymanie terenów zielonych przy budynkach użyteczności publicznej np. placów zieleni przy szkołach czy ośrodkach kultury.

O dotacje z programu "Deszczówka" po raz kolejny starał się Ostrzeszów. W ubiegłym roku dzięki pozyskanym środkom udało się wykonać zbiornik retencyjny w Siedlikowie. 

Kolejny raz ubiegaliśmy się o środki z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w ramach programu „Deszczówka”. W zeszłym roku z sukcesem zrealizowaliśmy projekt w Siedlikowie przy boisku LZS Siedlików, gdzie zebrana z budynku szkolnego woda pozwala obniżyć koszta utrzymania boiska dla lokalnej drużyny.

Mówi burmistrz Ostrzeszowa Patryk Jędrowiak.

W tym roku miasto złożyło dwa wnioski, na które otrzyma dofinasowania. Inwestycje realizowane będą w Olszynie oraz Ostrzeszowie. 44.704,00 zł trafi do sołectwa Olszyna gdzie będzie zbierana woda opadowa z sali wiejskiej. To pozwoli na utrzymanie boiska przy placu zabaw. Nieco mniejsza kwota, bo 40 tys. zł przeznaczona będzie na montaż zbiornika przy Przedszkolu nr 5 "Słoneczny Zakątek" w Ostrzeszowie. Dzięki "złapanej" deszczówce z budynków przedszkola oraz powstającego żłobka nawadniany będzie plac zabaw i rekreacji. Do Ostrzeszowa trafi łącznie prawie 85 tys. zł.

Warto zauważyć, że z kwoty 974 627 zł zabezpieczonej w budżecie na ten cel ponad połowa trafiła do Wielkopolski Południowej, a z tego prawie 85 tysięcy tylko do naszej gminy.

Dodaje burmistrz Jędrowiak.

Dotacje z programu "Deszczówka" trafią także do Czajkowa, Ostrowa Wielkopolskiego, Kalisza czy Baranowa.