Inżynier budowy winny wybuchu gazu? Ruszył proces ws. tragedii w Jankowie Przygodzkim

2021-12-08 11:45
janków
Autor: DS Inżynier budowy winny wybuchu gazu w Jankowie?

Nie przyznał się do winy. Odmówił składania wyjaśnień. Przed Sądem Okręgowym w Kaliszu stanął dziś inżynier budowy gazociągu w Jankowie Przygodzkim, gdzie 8 lat temu doszło do wybuchu gazu i gigantycznego pożaru.

Do wybuchu doszło w listopadzie 2013 roku. Zginęły dwie osoby, kilkanaście zostało rannych. Straty oszacowano na ponad 10 milionów złotych. Rodziny, które straciły w wyniku pożaru domy - otrzymały wysokie odszkodowania.

Dziś mieszkańcy pamiętają dokładnie co się wydarzyło. - Trudno zapomnieć, nawet po latach - mówią.

Ogień był ogromny, łuny unoszące się bardzo wysoko, wiadomo pod wpływem ciśnienia gazu, który wydobywał się z tej nieszczelności.

Mnie przeraził nie tyle widok ognia i płomieni, co odgłos wydobywającego się gazu, a przede wszystkim widok tych przerażonych ludzi, którzy próbowali się ratować

Śledztwo było długie i żmudne. Kosztowało ponad 200 tysięcy złotych. Akt oskarżenia trafił do sądu trafił w 2018 roku. Dziś - 8 grudnia - ruszył proces.

Zdaniem prokuratury do wybuchu przyczyniły się błędy inżyniera budowy. Dlatego to on dziś przed sądem stanął.

[...] m.in niedostosowanie sposobu prowadzenia robót ziemnych do wymogów normowych [...], niebezpieczne odstępstwa od projektu w zakresie szerokości i głębokości wykonywanego wykopu, nieprawidłowe składowanie urobku [...], co w konsekwencji doprowadziło do rozerwania gazociągu, niekontrolowanego wycieku gazu i jego zapłonu  i pożaru strumieniowego. [...]

Mówi prokurator Jarosław Górnaś.

Oskarżonemu za nieumyślne spowodowanie katastrofy i sprowadzenie zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi grozi do 8 lat więzienia.

Słodkie smaki dzieciństwa! Czy pamiętasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 20
Dostępne do dziś, wytrawne, twarde "ciastka" z kminkiem to:
Źródło: Inżynier budowy winny wybuchu gazu? Ruszył proces ws. tragedii w Jankowie Przygodzkim
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE