kaloryfer

i

Autor: pixabay

To będzie bardzo DROGA zima w Ostrowie. OZC podnosi ceny o 145 % !

2022-08-08 10:29

To już pewne. Od 1 września ci, którzy ogrzewają domy i mieszkania w Ostrowie za pomocą miejskiego cieplika - słono za to zapłacą. Miejska spółka właśnie ogłosiła podwyżki o ....145 procent! Jak tłumaczą jej władze - wyboru nie było. Wszystko strasznie drożeje więc i ciepło w Ostrowie także. Opozycja w mieście grzmi, ale klamka zapadła.

Wyjścia nie było - tłumaczą władze Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego. Ceny surowców poszły tak w górę, że nie da się utrzymać obecnych taryf.

Największy wpływ na podwyżkę miały wspomniane wcześniej bezprecedensowe koszty zakupu uprawnień do emisji CO2 w systemie ETS. W ciągu ostatnich czterech lat wzrosły one ponad 1200 proc. – z ok. 5 euro do ponad 90 euro za tonę.

Zakup uprawnień do emisji CO2 jest dla OZC obowiązkowy i stanowi ponad połowę kosztów energii. Na kolejny koszt składa się rekordowy wzrost cen węgla i gazu, spowodowany agresją Rosji w Ukrainie oraz embarga nałożonego na węgiel pochodzący z Rosji i Białorusi, a także przykręcenie przez Rosję płynących w kierunku Europy Zachodniej kurków z gazem. Dodatkowymi czynnikami cenotwórczymi jest również rosnące dynamicznie zapotrzebowanie na energię, czyli efekt ożywienia gospodarczego, po miesiącach lockdownu i ograniczeń w związku pandemią COVID-19. Ceny węgla nigdy nie były tak wysokie jak dziś. Za tonę węgla w poprzednim sezonie płaciliśmy 300 zł, a dziś płacimy 2200 zł. To ponad siedem razy więcej - mówi Mariusz Bolach, prezes zarządu Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

To może oznaczać nawet kilkaset złotych więcej w dzierżawie miesięcznie w przypadku mieszkań w blokach. Podobnie w domach prywatnych podłączonych do miejskiego cieplika.

Opozycja w radzie miejskiej nie zostawia suchej nitki na tej decyzji spółki OZC.

Oczywiście, na część okoliczności podwyżki nie mamy wpływu, ale czy prezydent Beata Klimek i jej ludzie mogli coś zrobić, aby miejskie ciepło było tańsze? Moim zdaniem tak! Dlaczego nie kupowano uprawnień do emisji CO2, kiedy były relatywnie tanie? Po co OZC wydaje tyle pieniędzy m.in. na promocję? Dlaczego nie zlikwidujemy CRK vel Holdikomu, który drenował przez ostatnie lata OZC z zysku? Gdzie są realne inwestycje w OZE, gdzie jest biogazownia, co z elektryfikacją ostrowskiego ciepłownictwa? Gdzie są decyzje personalne, skoro ludzie odpowiedzialni za stan miejskich spółek ewidentnie sobie nie radzą?” – pyta na swoim fanpage’u radny z Platformy Obywatelskiej Jakub Paduch.

Pierwsze skutki podwyżki mieszkańcy odczują już we wrześniowych rachunkach.

Ostrowski Zakład Ciepłowniczy daje też ciepło do podgrzania wody - więc i tu może jej cena się zmienić. Choć na ten moment nie ma żadnego komunikatu WODKANu.

Sonda
Zaszczepisz się czwartą dawką szczepionki?