Szpital w Wolicy pod Kaliszem będzie całkowicie zakaźny

2020-04-22 13:56
Wojewódzki Specjalistyczny ZZOZ Chorób Płuc i Gruźlicy Wolica k/Kalisza
Autor: MZ Sławomir Wysocki, dyrektor szpitala w Wolicy

Szpital Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy pod Kaliszem będzie kolejną placówką jednoimienną w Polsce. Do tej pory leczeni tam byli pacjenci z chorobami płuc i gruźlicą, teraz będzie to szpital całkowicie zakaźny dla chorych na COVID 19. Medycy ze szpitala są zaskoczeni decyzją wojewody.

 Szpital należy przygotować tak, by spełniał wszystkie wymogi epidemiologiczne. 

Trwają prace remontowe, przystosowawcze, według planu, który został opracowany w poniedziałek. Jest ekipa, łącznie z wojskiem, która przygotowuje wnętrza. Robione jest przemeblowanie, przepierzenia, śluzy.

Wyjaśnia Sławomir WYSOCKI, dyrektor szpitala. 

Wszystko powinno być gotowe jeszcze dzisiaj. W szpitalu ma być około 100 miejsc. A jutro w pierwszej kolejności trafi tam blisko 50 chorych z kaliskiego ośrodka „Salus”.

Zespołowi szpitala brakuje kilkunastu pielęgniarek. Jak zapewnia dyrektor szpitala,  personel będzie uzupełniony.

Musimy mieć wsparcie.  Jesteśmy w kontakcie z wojewodą. Czekamy na ewentualną pomoc ze strony sanitariuszy z wojska. W tej chwili jest 26 pielęgniarek, myślę że potrzebnych będzie jeszcze kilkanaście. Mają być przesunięte osoby, które były delegowane do „Salusa”, tak że myślę, że w praniu się okaże, ile jeszcze w najbliższym czasie osób potrzeba.

Informuje Sławomir Wysocki, dyrektor placówki. 

Medycy ze szpitala w Wolicy mają zakaz kontaktu z mediami. Przed rozmową z dyrektorem placówki, próbowaliśmy porozmawiać z jednym z pracujących tam lekarzy. Chwilę później otrzymał telefon ze szpitala.

Powiedziano mi, że w białym fartuchu nie mam prawa tego zrobić. 

Mówi  dr Wojciech Krężel.

Jest zaskoczony decyzją wojewody o przekształceniu.

Chyba wszyscy są zaskoczeni. To jest w trakcie organizacji. Trudno mi powiedzieć, co zrobią.

Dodaje dr Wojciech Krężel.

Obecni pacjenci zostali przewiezieni do szpitali w Poznaniu.  Natomiast działająca na Wolicy poradnia ma być dostępna wyłącznie telefonicznie.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE