Powiat ostrowski przygotowuje się do koronawirusa! Jest wyznaczone miejsce pod kwarantanne

2020-03-12 13:18
coronawirus
Autor: BO Jerzy Garczarek, szef Wydziału Spraw Społecznych , Referatu Zarządzania Kryzysowego i Obronności w powiecie ostrowskim

Internat technikum Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach w powiecie ostrowskim będzie miejscem kwarantanny pozadomowej. Samorząd przygotowuje obiekt, który służyć będzie za miejsce przymusowego, czasowego odosobnienia ludzi. Decyzji, którą wydaje wojewoda, jeszcze nie ma. Ale samorząd chce być gotowy na wypadek zagrożenia.

Wszystko przez koronawirusa. Rośnie liczba zakażanych w Polsce, także w naszym województwie. Może dojść do sytuacji, w której trzeba będzie takie miejsce uruchomić.
To w Przygodzicach gotowe będzie w połowie przyszłego tygodnia.

W piątek starosta Paweł Rajski podjął decyzje, żeby taki obiekt kwarantanny pozadomowej uruchomić. Jest to internat przy szkole w Przygodzicach. Miejsce, w którym są już łóżka. A my mamy środki, by zorganizować resztę. Bo choć decyzję o uruchamianiu takich miejsc podejmuje Wojewoda Wielkopolski, to samorząd powiatowy odpowiedzialny jest za ich zorganizowanie. I my już się do tego przygotowujemy.

Miejsce zostanie zdezynfekowane. Mamy także umówiony catering. Mamy także przygotowany personel do obsługi. Jeśli zajdzie taka potrzeba. Wszystko gotowe będzie w połowie przyszłego tygodnia.


Mówi Jerzy GARCZAREK, szef Wydziału Zarządzania Kryzysowego w powiecie ostrowskim.
Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo, musi być odpowiednio położone i pod ochroną. Gdy zajdzie taka potrzeba- zrobić to ma policja.

Nie mówimy tego wszystkiego,by wywoływać panikę. My po prostu przygotowujemy się na każdy scenariusz. Taki obiekt musi mieć odpowiednie wyposażenie. A dziś brakuje wielu rzeczy ochrony osobistej, dlatego my działamy wcześniej. Żeby mieć to wszystko na wypadek najgorszego.

Dodaje starosta ostrowski Paweł Rajski.

Na przyjęcie chorych cały czas gotowy jest szpital w Ostrowie,  który jest na liście tych zobowiązanych do pełnej gotowości w razie zagrożenia. Podobnie zresztą jak szpital w Kaliszu.

Na ten moment w Ostrowie ani w Kaliszu nie ma przypadku zakażenia koronawirusem. Niewiele jest też przypadków z podejrzeniem. Patrząc w skali kraju.

Powiat ostrowski przygotowuje obiekt do kwarantanny pozadomowej
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE