Pierwsza taka pracownia w regionie! Ma ją "ZAP" w Ostrowie Wielkopolskim

2021-12-07 9:47
nowoczesna pracownia zap
Autor: fb zap

Wszystko zaczęło się od skanera o wartości 40 tysięcy złotych, który szkoła pozyskała z powiatowego programu edukacyjnego. Teraz dostała "mikołajkowy prezent" - w pełni wyposażoną pracownię inżynierii odwrotnej.

- Postanowiliśmy, że do tego skanera dołożymy profesjonalne komputery o potężnej mocy obliczeniowej, a przy okazji przygotujemy same pracownie. To jest przyszłość. To jest każda dziedzina naszego życia, w której wykorzystujemy skanowanie, druk 3D, nowe technologie i materiały - mówi wicedyrektor Danuta Połomska.

Powstanie pracowni sfinansował powiat ostrowski, który przeznaczył na to 150 tysięcy złotych.

nowoczesna pracownia zap
Autor: starostwo powiatowe

- Uczniowie i kadra profesorska przekonali mnie, że jest to bardzo potrzebne - dodaje starosta ostrowski Paweł Rajski. Dajemy możliwość pozyskania kolejnych umiejętności. Takiej pracowni w południowej Wielkopolsce jeszcze nie ma. Ważne, że jest akurat tutaj, bo to szkoła na bardzo wysokim poziomie, kształci uczniów dla potrzeb rynku pracy, wysoko specjalistycznych firm. A jeśli kształcimy to róbmy to na najwyższym poziomie i na sprzęcie, który nie będzie im obcy, gdy pójdą do pracy.

nowoczesna pracownia zap
Autor: starostwo powiatowe Paweł Rajski, Sławomir Szymanowski

- Inżynieria odwrotna to nowa dziedzina nauki i uczniowie poznają wszystko, co się na nią składa - mówi Sławomir Szymanowski, nauczyciel w ZAP- ie. Zaczynamy od podstaw rysunku technicznego, poprzez pomiary ale też projektowanie, drukowanie i skanowanie 3D. Tu uczniowie zdobędą umiejętności które pozwolą im w przyszłości pracować w w wysoko wyspecjalizowanych zawodach.

Pracownia jest dostępna dla wszystkich uczniów szkoły, którzy mogą zapisywać się na kursy projektowania.

nowoczesna pracownia zap
Autor: starostwo powiatowe

- Nabieramy umiejętności całej inżynierii wstecznej, czyli na przykład kontroli jakości w firmach. Firmy potrzebują ludzi, którzy będą  kontrolować jakość powtarzalnych elementów. Niektórzy specjalizują się w tym, że kiedy dane elementy są wycofywane przez producentów ze względu na wiek i zużycie, to my możemy taki element odtworzyć i wyprodukować na zamówienie - mówi Jakub Zmyślony, uczeń klasy informatycznej.

nowoczesna pracownia zap
Autor: az

Dopasuj legendarny film do reżysera. Bez 11/15 nie pokazuj się w kinie

Pytanie 1 z 15
"Ojciec Chrzestny"
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE