Ostrów i Kalisz bez koronawirusa! Ale jest pierwszy przypadek w Wielkopolsce

2020-03-09 20:10
coronawirus
Autor: UW w Poznaniu

Blisko 20 przypadków zachorowań w Polsce. I pierwszy w Wielkopolsce! W naszym regionie jednak - jak dotąd- koronawirusa nie zdiagnozowano. W Szpitalu w Poznaniu przebywa nastolatka z gminy Przygodzice w powiecie ostrowskim, która ma objawy mogące wskazywać na koronawirusa. Wyniki jej badań powinny być znane we wtorek. Wiele jednak wskazuje na to, że jest to "zwykła" grypa.


Do poniedziałku  - w naszym regionie - podejrzeń było 5. U 14-stolatka z gminy Nowe Skalmierzyce, oraz u 4 osób z powiatu kaliskiego. W każdym z tych przypadków testy były negatywne.
Pacjentów z podejrzeniem wciąż jednak przybywa. Kilkoro kolejnych czeka w szpitalu w Kaliszu na wyniki testów. Tak samo jest z nastolatką z gminy Przygodzice w powiecie ostrowskim. Ona - zgodnie z procedurami- przebywa na oddziale zakaźnym w Poznaniu.

Dzisiaj ( 09.03) potwierdzony został pierwszy przypadek koronawirusa w Wielkopolsce.

Pacjentka przebywająca obecnie pod nadzorem lekarzy trafiła na oddział zakaźny Szpitala Miejskiego w Poznaniu. Jej stan jest poważny. Została przetransportowana ze Szpitala w Puszczykowie. Powtórne badanie próbki potwierdziło zakażenie koronawirusem. 17 osób, które miały kontakt z chorą, obecnie są poddane kwarantannie domowej. Kwarantanną objęto także personel medyczny – 18 osób. Oddział wewnętrzny szpitala w Puszczykowie zostanie decyzją wojewódzkiego inspektora sanitarnego zamknięty na 14 dni.
 

Informuje rzecznik Wojewody Wielkopolskiego Tomasz Stube.

W związku z sytuacją Wojewoda podpisał apel, który zostanie wysłany do wielkopolskich samorządów. Chodzi o odwołanie imprez masowych, które mogą sprzyjać rozprzestrzenianiu się wirusa.

Analizujemy na bieżąco sytuację związaną z imprezami masowymi. Do końca marca ma zostać zorganizowanych około 30 imprez masowych w Wielkopolsce. Analizuje je wojewódzki inspektor sanitarny i na bazie opinii organ wydający zgodę może podjąć decyzję ograniczającą imprezę masową.

Mówi Wojewoda Wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

Jednocześnie służby apelują o PRZESTRZEGANIE ZASAD HIGIENY! Mycie rąk to podstawa! Musi był dokładne i mydłem. I trwać nie krócej niż 20-30 sekund.

Szpitale w Ostrowie i w Kaliszu są w stanie gotowości na przyjęcie chorego z koronawirusem.
Są na liście 9 w Wielkopolsce, które muszą być gotowe na zagrożenie.

Obecnie w Wielkopolsce z powodu podejrzenia COVID-19 objętych nadzorem epidemiologicznym jest 398 osób, w kwarantannie znajduje się 7 osób, hospitalizowanych jest ogółem 13 osób.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE