Ostrów. DOM POLSKO-UKRAIŃSKI w nowym miejscu

2022-12-19 11:52
ukraina
Autor: pixabay.pl

Nowa lokalizacja Domu Polsko - Ukraińskiego w Ostrowie. To już nie budynek dawnej szkoły w centrum miasta, tylko dawne przedszkole przy ulicy Andersa, na ostrowskim Zacharzewie. Dziś schronienie ma tam 36 uchodźców. To głównie osoby starsze i matki z dziećmi, które nie potrafią utrzymać się samodzielnie. I dlatego cały czas mają wsparcie miasta.

Dom Polsko-Ukraiński w Ostrowie przeniesiony.

Już nie jest w centrum miasta w dawnej Szkole Podstawowej numer 4, ale przy ulicy Andersa, w budynku dawnego przedszkola.

Zdecydowały kwestie  bezpieczeństwa, ale też względy ekonomiczne. Parterowy budynek jest wygodniejszy dla lokatorów, ale też tańszy w utrzymaniu niż piętrowy budynek szkoły.

Nadarzyła się okazja i zapadła decyzja o przeniesieniu Domu Polsko-Ukraińskiego do nowej siedziby - mówi nam sekretarz miasta Andrzej Baraniak. - Został nią budynek po przedszkolu nr 12 „Tęcza” po tym jak placówka dla dzieci przeniosła się z kolei na ulicę Dobrą. Zdecydowały przede wszystkim względy lokalowe. Budynek przy ulicy Królowej Jadwigi był wielokondygnacyjny, co znacznie utrudniało poruszanie się po nim zwłaszcza osobom starszym. Nowa lokalizacja jest na jednej kondygnacji. Uchodźcy mają na miejscu ciepłe posiłki.  Mogą też uczyć się  języka polskiego. Pobyt w azylu póki co jest bezpłatny.

Obecnie w domu mieszka 36 uchodźców z Ukrainy. Pieniądze na ich utrzymanie pochodzą z budżetu państwa. Miasto nie dopłaca.

Pomagają też lokalne firmy i sami ostrowianie.

- Mamy jeszcze dary, które trafiły do ośrodka zaraz po wybuchu wojny, kiedy pojawili się pierwsi uchodźcy - dodaje Andrzej Baraniak. - Nie wszystko zostało rozdane, dlatego i dziś możemy z tych darów korzystać.

Od początku wojny w Domu Polsko Ukraińskim w Ostrowie schronienie i pomoc znalazło co najmniej 6 tysięcy osób, głównie matek z dziećmi i seniorów.

QUIZ: Czy byłeś grzeczny w tym roku?

Pytanie 1 z 11
Najgorsza rzecz, którą zrobiłeś w tym roku, to:
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE