Odwołane Majostaszki. Zamknięte muzuem i biblioteka. Ostrów walczy z zagrożeniem koronawirusem

2020-03-11 20:25
coronawirus
Autor: BO

Ostrów zamyka szkoły, przedszkola, muzeum, bibliotekę i centrum kultury. I odwołuje sztandarowe imprezy. Miasto przestrzega wytycznych Premiera Mateusza Morawieckiego dotyczących walki z koronawirusem. I prosi mieszkańców, by również stosowali się do zaleceń. Wiadomo już, że z powodu koronawirusa nie odbędą się m.in. kwietniowy Jarmark Wielkanocny i przypadające w drugi weekend maja- Majostaszki.

Koronawirus spowodował, że samorząd odwołał trzy duże imprezy masowe.

 Z przykrością muszę poinformować, że Jarmark Wielkanocny, Majostaszki oraz Festiwal ‚Wszyscy śpiewamy na rockowo’"zostają odwołane.  To te wydarzenia, które gromadzą tłumy. A to-w obliczu zagrożenia koronawirusem- najgorszy z możliwych scenariuszy. Szczególnie żal nam Majostaszków. Ale nie mamy wyboru. To majowy weekend w Ostrowie, który gromadzi nawet kilkanaście tysięcy ludzi. I choć do niego jeszcze dwa miesiące- to niestety nie ma gwarancji, że do tego czasu zagrożenie minie. Więc zdecydowaliśmy, że te wydarzenia się nie odbędą.

Mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa.

Miasto odwołało także wszystkie imprezy sportowe. Zgodnie zresztą z zaleceniami polskich władz. Zamknięte na dwa tygodnie zostały także- biblioteka, muzeum i centrum kultury.

Władze proszą także ,  by ograniczyć wizyty w urzędzie i spółkach komunalnych. Płatności robić przez internet. A jeśli trzeba w urzędzie się pojawić- to pojedynczo.

Bardzo prosimy, żeby nie robić niepotrzebnego tłumu. Nie narażać siebie i rodziny czy urzędników. Dlatego jeśli trzeba coś załatwić osobiście, to najlepiej przyjść samemu. Szczególnie do Urzędu Stanu Cywilnego. Wiemy, że są takie życiowe zdarzenia, że pojawiają się całe rodziny by coś załatwić, to czasami nawet 5 osób. Prosimy by przychodzić pojedynczo.

Mówi sekretarz miasta, Andrzej Baraniak.

Miasto zdecydowało też, że przekaże 100 tysięcy złotych szpitalowi w Ostrowie w ramach walki z koronawirusem- na kupno respiratora i łóżek. Prezydent będzie o to wnioskować na marcowej sesji rady miejskiej.

Obecnie w powiecie ostrowskim nie ma wykrytego przypadku koronawirusa. Cztery osoby dorosłe, które miały podejrzenie choroby są na oddziale zakaźnym w Kaliszu. Ale wyniki ich testów były negatywne. 3 osoby są objęte kwarantanną , a kilkadziesiąt nadzorem epidemiologicznym.

Miasto i powiat powołały sztaby kryzysowe i na bieżąco monitorują sytuację. Służby cały czas apelują o przestrzeganie ZASAD Higieny. Podstawa to mycie rąk. Mydłem, dokładne i trwające co najmniej 20- 30 sekund.

Walka z koronawirusem w Ostrowie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE