NAPROMIENIOWANI ponownie w Ukrainie. Ostrowska grupa na granicy frontu.

2022-09-17 16:07
napromieniowani
Autor: fb napromieniowani.pl

Znów to zrobili. NAPROMIENIOWANI pojechali ponownie z pomocą do Ukrainy. To już czwarta w czasie wojny wyprawa humanitarna ostrowskiej grupy eksploracyjnej. Tym razem jednak celem była nie tylko czarnobylska strefa zamknięta, ale też okolice elektrowni zaporoskiej- czyli granica frontu.

Do tej pory najbardziej niebezpiecznym był wyjazd w maju kiedy przyjechaliśmy do czarnobylskiej strefy miesiąc po wyjściu wojsk ruskich, którzy zaminowali ten teren. I ta ciągła niepewność, czy na pewno nie wrócą. Natomiast teraz wybraliśmy zupełnie nowy kierunek, gdzie ludzie czekają na pomoc - mówi Krystian Machnik. 

napromieniowani
Autor: napromieniowani.pl

Elektrownia zaporoska jest na południu kraju. Teren jest pod ciągłym ostrzałem, a część okolicznych wsi odcięta od świata, bo wysadzono mosty. Płyną więc motorówkami w eskorcie policji i wojska.

Białoruś udostępniła swoje tereny Rosjanom do ataku na Ukrainę. Nie wiadomo co jest po drugiej stronie, czy na nas nie czekają- dodaje Machnik. Sama elektrownia jest nad rzeką Dniepr, która wyznacza granicę między terenami okupowanymi a kontrolowanymi przez ukraińską armię. Po drugiej stronie rzeki jest miasto do którego pojechaliśmy, bo dostaliśmy kontakt do wielodzietnej rodziny potrzebującej pomocy. A właściwie samej kobiety, która wychowuje 8 dzieci, z których 6 jest bardzo małych. Dostaje pomocy w przeliczeniu 300 złotych, więc możemy sobie wyobrazić jak trudna jest sytuacja i na co może to wystarczyć. A cała pomoc humanitarna jest mocno utrudniona, ze względu na bliskość frontu.

naprmieniowani
Autor: napromieniowani.pl
napromieniowani
Autor: napromieniowani.pl

Liczy się każdy grosz na zbiórkę. Szczegóły i relację z wyprawy możecie śledzić na fb profilu NAPROMIENIOWANI.a co opowiada dla ESKI Krystian Machnik prosto z granicy, posłuchajcie. 

Pomoc jest cały czas potrzebna - mówi Krystian Machnik
napromieniowani
Autor: napromieniowani.pl
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE