Katastrofa ekologiczna na BARYCZY? Rzeka pełna nieczystości! [AUDIO, GALERIA]

2020-07-06 15:53

Jest zawiadomienie w sprawie zanieczyszczenia rzeki BARYCZ na terenie Wielkopolski i Dolnego Śląska. Do Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim wpłynęły już dokumenty z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu. W najbliższych dniach zapadanie decyzja o ewentualnym śledztwie. Na dziś wiadomo, że długości wielu kilometrów BARYCZY padły ryby, a woda ma brązowy kolor i - mówiąc wprost - śmierdzi. Zdaniem ekologów - to może być prawdziwa przyrodnicza katastrofa.

To naprawdę nie wygląda dobrze. Śnięte ryby i brązowa woda na Baryczy - postawiły na nogi wszystkie służby. Pierwsze nieczystości pojawiły się już 1 lipca. Od tego czasu rzekę i przyległe to niej tereny sprawdzają inspektorzy środowiska z Wielkopolski i Dolnego Śląska.

Winnego nie ma. Choć jest kilka hipotez. Zanieczyszczenie może być skutkiem spływu do rzeki - po ostatnich ulewach- gromadzonego na pobliskich polach obornika. Pojawiła się też teoria o zrzucie ścieków z oczyszczalni w Odolanowie - w pradolinie Baryczy, ale burmistrz gminy ZAPRZECZA.

Mówi Marian Janicki.

Rozmawiałem z dyrektorem oczyszczalni. Od razu zaprzeczył, by ścieki pochodziły z tego obiektu. I ja mu wierzę. Mamy nową oczyszczalnię, nowoczesną. Nie możliwości, by rzekę zanieczyścić. Nie ulega jednak wątpliwości, że taki fakt miał miejsce. I trzeba dokładnie wyjaśnić CO się wydarzyło.

Ogromne zanieczyszczenie rzeki BARYCZ. To nie zrzut z oczyszczalni ścieków- zapewnia burmistrz ODOLANOWA Marian Janicki

Teren na obszarze całej DOLINY BARYCZY- na terenie Wielkopolski i Dolnego Śląska, jest dokładnie sprawdzany przez inspektorów środowiska. Pobrano próbki wody. Całość monitorowana jest przez drony. Na razie nie ma jednak jednego, określonego źródła skażenia.

Jak segregować odpady niebezpieczne?