Katastrofa ekologiczna na BARYCZY? Rzeka pełna nieczystości! [AUDIO, GALERIA]

2020-07-06 15:53

Jest zawiadomienie w sprawie zanieczyszczenia rzeki BARYCZ na terenie Wielkopolski i Dolnego Śląska. Do Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim wpłynęły już dokumenty z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu. W najbliższych dniach zapadanie decyzja o ewentualnym śledztwie. Na dziś wiadomo, że długości wielu kilometrów BARYCZY padły ryby, a woda ma brązowy kolor i - mówiąc wprost - śmierdzi. Zdaniem ekologów - to może być prawdziwa przyrodnicza katastrofa.

To naprawdę nie wygląda dobrze. Śnięte ryby i brązowa woda na Baryczy - postawiły na nogi wszystkie służby. Pierwsze nieczystości pojawiły się już 1 lipca. Od tego czasu rzekę i przyległe to niej tereny sprawdzają inspektorzy środowiska z Wielkopolski i Dolnego Śląska.

Winnego nie ma. Choć jest kilka hipotez. Zanieczyszczenie może być skutkiem spływu do rzeki - po ostatnich ulewach- gromadzonego na pobliskich polach obornika. Pojawiła się też teoria o zrzucie ścieków z oczyszczalni w Odolanowie - w pradolinie Baryczy, ale burmistrz gminy ZAPRZECZA.

Mówi Marian Janicki.

Rozmawiałem z dyrektorem oczyszczalni. Od razu zaprzeczył, by ścieki pochodziły z tego obiektu. I ja mu wierzę. Mamy nową oczyszczalnię, nowoczesną. Nie możliwości, by rzekę zanieczyścić. Nie ulega jednak wątpliwości, że taki fakt miał miejsce. I trzeba dokładnie wyjaśnić CO się wydarzyło.

Ogromne zanieczyszczenie rzeki BARYCZ. To nie zrzut z oczyszczalni ścieków- zapewnia burmistrz ODOLANOWA Marian Janicki

Teren na obszarze całej DOLINY BARYCZY- na terenie Wielkopolski i Dolnego Śląska, jest dokładnie sprawdzany przez inspektorów środowiska. Pobrano próbki wody. Całość monitorowana jest przez drony. Na razie nie ma jednak jednego, określonego źródła skażenia.

Jak segregować odpady niebezpieczne?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.