Będzie wizytacja Seminarium Duchownego w Kaliszu! Ciąg dalszy kłopotów biskupa Janiaka

2020-06-30 12:39
17 maja odbyłą się manifestacja przed kaliską kurią diecezjalną. Kaliszanie oburzeni zachowaniem biskupa Janiaka
Autor: fot. Mirosława Zybura

Będzie wizytacja w kaliskim seminarium. Tak zdecydował Watykan. To ciąg dalszy sprawy biskupa Edwarda Janiaka. Wcześniej Nuncjatura Apostolska poinformowała, że biskupa zastąpi - na jakiś czas - arcybiskup Grzegorz Ryś. Na czas zastępstwa - biskup Edward Janiak, choć oficjalnie nadal biskupem jest - musiał opuścić diecezję kaliską.

Zgodnie z najnowszym komunikatem - Nuncjatury Apostolskiej w Polsce - kontrolę w seminarium przeprowadzi arcybiskup Stanisław Gądecki, ten sam, który - również decyzją Ojca Świętego - ma przeprowadzić dochodzenie wstępnie w sprawnie domniemanych zaniedbań biskupa kaliskiego w sprawie tuszowania pedofilii w kościele.

seminarium
Autor: Nuncjatura Apostolska

Czarne chmury nad biskupem Janiakiem pojawiły się w maju po emisji filmu braci Sekielskich pt: "Zabawa w chowanego". Ordynariusz kaliski był jego antybohaterem. Zgodnie z filmem miał tuszować przez lata fakty pedofilii w kościele.

Ale to nie wszystko.

Kilka dni temu w katolickim magazynie "Więź" pojawił się obszerny artykuł, w którym napisano, że w lutym 2018 roku do warszawskiej nuncjatury trafiła obszerna skarga na działania bp. Janiaka. "Rektor kaliskiego seminarium duchownego postawił biskupowi zarzuty tolerowania wśród księży wykorzystywania seksualnego osób małoletnich i aktywnego homoseksualizmu" - czytamy w artykule.

W czerwcu w mediach pojawiła się także informacja o tym, że kaliski biskup trafił do szpitala...kompletnie pijany.

To wszystko spowodowało, że zapadły kolejne decyzje o odsunięciu od obowiązków biskupa Janiaka, jak i o kontroli w seminarium. Ale na tym pewnie się nie skończy...

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE