Będzie wizytacja Seminarium Duchownego w Kaliszu! Ciąg dalszy kłopotów biskupa Janiaka

2020-06-30 12:39
17 maja odbyłą się manifestacja przed kaliską kurią diecezjalną. Kaliszanie oburzeni zachowaniem biskupa Janiaka
Autor: fot. Mirosława Zybura

Będzie wizytacja w kaliskim seminarium. Tak zdecydował Watykan. To ciąg dalszy sprawy biskupa Edwarda Janiaka. Wcześniej Nuncjatura Apostolska poinformowała, że biskupa zastąpi - na jakiś czas - arcybiskup Grzegorz Ryś. Na czas zastępstwa - biskup Edward Janiak, choć oficjalnie nadal biskupem jest - musiał opuścić diecezję kaliską.

Zgodnie z najnowszym komunikatem - Nuncjatury Apostolskiej w Polsce - kontrolę w seminarium przeprowadzi arcybiskup Stanisław Gądecki, ten sam, który - również decyzją Ojca Świętego - ma przeprowadzić dochodzenie wstępnie w sprawnie domniemanych zaniedbań biskupa kaliskiego w sprawie tuszowania pedofilii w kościele.

seminarium
Autor: Nuncjatura Apostolska

Czarne chmury nad biskupem Janiakiem pojawiły się w maju po emisji filmu braci Sekielskich pt: "Zabawa w chowanego". Ordynariusz kaliski był jego antybohaterem. Zgodnie z filmem miał tuszować przez lata fakty pedofilii w kościele.

Ale to nie wszystko.

Kilka dni temu w katolickim magazynie "Więź" pojawił się obszerny artykuł, w którym napisano, że w lutym 2018 roku do warszawskiej nuncjatury trafiła obszerna skarga na działania bp. Janiaka. "Rektor kaliskiego seminarium duchownego postawił biskupowi zarzuty tolerowania wśród księży wykorzystywania seksualnego osób małoletnich i aktywnego homoseksualizmu" - czytamy w artykule.

W czerwcu w mediach pojawiła się także informacja o tym, że kaliski biskup trafił do szpitala...kompletnie pijany.

To wszystko spowodowało, że zapadły kolejne decyzje o odsunięciu od obowiązków biskupa Janiaka, jak i o kontroli w seminarium. Ale na tym pewnie się nie skończy...