Wyższe opłaty za odbiór śmieci w Opolu. Obowiązkowa segregacja dla wszystkich

2021-01-04 12:01 MarcinM
ŁÓDŹ: Będą podwyżki za wywóz śmieci! Opłata nie będzie powiązana ze zużyciem wody
Autor: pixabay.com, CC0 fot. manfredrichter

Zapowiadane podwyżki opłat za odbiór śmieci w Opolu weszły w życie z początkiem nowego roku. Teraz Opolanie zapłacą 28 złotych za osobę. Innej opcji nie ma, bo już nie można wybrać opcji z brakiem segregacji.

Nowe ceny

Nowy rok i nowe ceny za odbiór śmieci w Opolu. Od stycznia wszyscy zapłacą taką samą stawkę czyli 28 złotych od osoby. A segregacja jest obowiązkowa dla wszystkich. Kto nie będzie segregować zapłaci tak zwaną karną stawkę. To aż 56 złotych za osobę. Dotyczy to też rodzin mieszkających w blokach. Miasto chce szybciej i skuteczniej docierać do osób, które uchylają się od obowiązku segregacji. W tym mają pomóc spółdzielnie mieszkaniowe.

Ulga dla najuboższych

Wraz z nowymi cenami za odbiór śmieci wchodzi też w życie nowa ulga dla osób najmniej zarabiających. Po uldze dla rodzin wielodzietnych i dla właścicieli kompostowników będzie to trzecia zniżka. Skorzystają z niej osoby, których dochody kwalifikują do pobierania świadczeń socjalnych.

Kryterium to wynosi dla osoby samotnie gospodarującej 701 złotych, natomiast na osobę w rodzinie 528 złotych. Jeśli chodzi o tą zniżkę, to będzie ona wynosiła 30 procent od tej stawki podstawowej.

Wyjaśniała Iwona Kowalczuk, naczelnik wydziału gospodarki komunalnymi w Opolu

Niewykluczone, że ceny za kilka miesięcy znów się zmienią. W kwietniu ratusz ma podpisać nową umowę na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Przetarg trwa.

Życzenia na 2021! Czego życzymy sobie w nowym roku?

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!