Nowy sezon artystyczny w teatrach. Co dla nas przygotowali opolscy artyści?

2022-09-13 10:03
Mat. prasowe Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu
Autor: Teatr im. Jana Kochanowskiego

Po wakacyjnej przerwie opolskie teatry znów otwierają drzwi dla swoich widzów. I rozpoczynają nowy sezon artystyczny. W Opolskim Teatrze Lalki i Aktora trwają ostatnie przygotowania do nowej premiery, Kochanowski za to postawił na Opolską Scenę Tańca.

Teatr Kochanowskiego na początek nowego sezonu chce swoim widzom przybliżać taniec. Dlatego organizuje Opolską Scenę Tańca. Impreza rusza 14 września i potrwa 5 dni, w czasie których zobaczymy spektakle taneczne m.in. z Lublina, Bytomia i Warszawy. ​Druga odsłona Opolskiej Sceny Tańca odbędzie się w grudniu. I ma to być impreza cykliczna.

Te przedstawienia, to nie będzie "tylko taniec". Czasami to jest tylko ruch, a czasami - rodzaj działania grupowego. Mam nadzieję, że to zburzy też nasze klisze i wyobrażenia o tańcu. Niemniej jednak, motywacją do tworzenia tych przedstawień był ruch. We współczesnym języku teatralnym już dosyć dawno działania performatywne i taneczne, wszystko co jest związane z ruchem, jest bardzo silne, a w Polsce właściwie nie ma na to w ogóle infrastruktury. Chcemy też przybliżyć i rozszerzyć pole myślenia o tym, czym może być teatr i jak wiele jest jego odmian.

- mówi Norbert Rakowski, dyrektor Teatru Kochanowskiego

Wraz z nowym sezonem na afisz wracają też nasz rodzime spektakle. To m.in. "Pół na pół", "Los Endemoniados/Biesy" oraz "Miejskie Ziółka". Teatr przygotowuje się też do nowych premier, jednak przez pierwsze dwa miesiące nowego sezonu będziemy mieli tylko szansę na zobaczenie spektakli, które zamykały poprzedni sezon w Kochanowskim. Później już nowości - m.in. "Antonówki" (premiera w listopadzie) w reżyserii Janusza Opryńskiego, "Kordiani" Patrycji Wysokińskiej oraz "Kotka na blaszanym dachu" Radka Stępnia.

OTLiA pokaże inne spojrzenie na Mickiewicza

Za to w opolskich "lalkach" trwają ostatnie próby do " Niektórych ballad i jakichś romansów Adama Mickiewicza" w reżyserii Bogusława Kierca. Premiera już 17 września, a pod koniec września kolejna - "Ja goryl, ty człowiek", którą reżyseruje Marek Zákostelecký.  Tam zobaczymy animowane przez aktorów dwumetrowe lalki goryli.

Posłuchaj naszych rozmów!

Posłuchaj rozmowy z Norbertem Rakowskim, dyrektorem Teatru Kochanowskiego
Posłuchaj rozmowy z Magdaleną Starczewską z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora

QUIZ osobowości. Jakim typem osobowości jesteś?

Pytanie 1 z 9
Czy można Ci zaufać?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE