Niewybuchy w lesie pod Opolem. Saperzy przeczesują teren

2021-11-19 11:46
Saperzy mają wydobyć w czwartek niewybuch z II wojny światowej, który znaleziono w Kijewie
Autor: materiały prasowe Saperzy mają wydobyć w czwartek niewybuch z II wojny światowej, który znaleziono w Kijewie

Nawet kilkaset kilogramów niewybuchów usunęli już saperzy z lasów w okolicach Lipowej pod Opolem. Jednak to nie koniec akcji. Skąd się wzięły w lesie pod Opolem? Czy spacerujący w okolicy mają się czego obawiać? Sprawdźcie poniżej.

Kilkaset kilogramów niewybuchów usunęli saperzy z lasu w Lipowej. Od trzech tygodni przeczesują teren i znajdują kolejne pociski i miny z czasów drugiej wojny światowej. Do tej pory sprawdzili już ponad 3 hektary lasu.

- W okolicy Lipowej w trakcie drugiej wojny światowej i po niej były magazyny amunicji. Tam też były często utylizowane. Niestety, część takich niewybuchów nie uległa zniszczeniu, a wojsko stwierdziło, że są one już zabezpieczone - mówi Jacek Boczar, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Opole. 

Niewybuchy w lesie w Lipowej. Czy mogą być niebezpieczne?

O tym, że w okolicach Lipowej znajdowało się dawniej składowisko amunicji, leśnicy dowiedzieli się od mieszkańców pobliskich terenów. Jednak do tej pory myślano, że są to tylko zabezpieczone, zutylizowane pozostałości i nie zagrażają lokalnej społeczności. Kiedy ruszyła wycinka drzew okazało się, że w ziemi znajduje się sporo uzbrojonych pocisków i min. Dlatego nadleśnictwo wynajęło firmę saperską, która wydobędzie, a potem zdetonuje materiały.

- Pociski są realnym zagrożeniem, pomimo, że od wojny minęło już 76 lat. Można podać tu przykład z przed dwóch lat z Kuźni Raciborskiej, gdzie podczas oczyszczania terenu z takich niewybuchów zginęło dwóch saperów - dodaje rzecznik nadleśnictwa.

Saperzy mają zakończyć akcję jeszcze w tym tygodniu.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Czy znasz telefoniczne numery kierunkowe?

Pytanie 1 z 10
Żeby dodzwonić się do Warszawy, musisz wybrać numer zaczynający się na:
Super Raport 18.11 (Goście: Michał Kamiński - Wicemarszałek Senatu oraz prof. Anotoni Dudek - politolog, historyk UKSW) Sedno: Henryk Kowalczyk
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE