Jakub Chełstowski

i

Autor: Andrzej Grygiel / UMWS

Marszałek woj. śląskiego znalazł się w radzie spółki ECO z Opola. Jak do tego doszło?

Media publiczne donoszą o uwikłaniach marszałka woj. śląskiego w proceder wymiany miejsc w radach nadzorczych spółek kontrolowanych przez samorządy. Pojawienie się tej informacji jest pokłosiem zmiany strony politycznej Chełstowskiego.

Od początku. Portal tvp.info kontrolowany przez polityków związanych z partią Prawa i Sprawiedliwości „odkrył” powiązania na szczeblu samorządowym dotyczące wymiany stanowisk pomiędzy lokalnymi politykami.

Według tvp.info Jakub Chełstowski zanim przeszedł na stronę opozycji, miał dostać stanowisko w radzie nadzorczej w samorządowej spółce Opola – Energetyka Cieplna Opolszczyzny, w której 53 procent udziałów ma miasto Opole. Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski miał w zamian otrzymać stanowisko w radzie nadzorczej spółki Kolei Śląskich, która podlega pod marszałka woj. śląskiego.

Kłamstwo portalu tvp.info

Portal tvp.info napisał: „4 sierpnia tego roku Chełstowski dostał stanowisko członka Rady Nadzorczej spółki kontrolowanej przez Arkadiusza Wiśniewskiego– prezydenta Opola współpracującego z PO”

Zakłamanie „informacji” przekazanej przez tvp.info pojawia się już w dacie dotyczącej otrzymanie stanowiska w radzie nadzorczej opolskiej spółki. Marszałek Chełstowski zasiada w radzie nadzorczej ECO S. A. ale od 9 czerwca 2022 r., czyli dwa miesiące wcześniej niż podaje tvp.info.

Pan Jakub Chełstowski nie jest zatrudniony w Spółce ECO SA. Jest członkiem rady nadzorczej od 9 czerwca 2022 roku. Sprawuje obowiązki członka rady nadzorczej, której kompetencje szczegółowo określa kodeks spółek handlowych – informuje Katarzyna Dobosiewicz rzecznik prasowy ECO S. A.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski zasiadał w strukturach partii Platformy Obywatelskiej, które opuścił w listopadzie 2013 r. rezygnując. W 2014 r. założył stowarzyszenie Opole na Tak, którego został prezesem.

Prezydent Opola w Kolejach Śląskich

O sytuację związaną z Chełstowskim w spółce ECO i Wiśniewskim w Kolejach Śląskich zapytaliśmy rzecznika Urzędu Miasta w Opolu.

Spółka ECO jest spółką samorządową, działa w branży energetycznej. Pan Chełstowski jest marszałkiem województwa na terenie którego działają dziesiątki kopalń, a także Polska Grupa Górnicza będąca głównym dostawcą węgla do ECO. Prawie 100 procent węgla wykorzystywanego w spółce pochodzi właśnie z Górnego Śląska. Z kolei prezydent Opola zasiada w radzie nadzorczej Kolei Śląskich od 2019 roku – mówi Adam Leszczyński rzecznik prasowy UM w Opolu.

Trudno w tej sytuacji doszukiwać się jakichkolwiek powiązań mających wpływ na decyzję związaną z przejściem Chełstowskiego do opozycji. Tym bardziej, że sami samorządowcy i politycy z PiS mówią, że do 21 listopada 2022 r. nie było żadnych przesłanek świadczących o chęci wystąpienia marszałka z partii.

Były sygnały, że marszałkowi źle się współpracowało z zarządem, który wczoraj odwołał. Takie sygnały mieliśmy od marszałka, natomiast nie mieliśmy sygnałów, że nie jest zadowolony ze współpracy z naszym ugrupowaniem. Wprost przeciwnie – mówi Piotr Czarnynoga wiceprzewodniczący Klubu Radnych PiS w sejmiku śląskim.

Waldemar Andzel poseł PiS wybrany z katowickiego okręgu wyborczego stwierdził: „Myślę, że w Warszawie raczej nie podejrzewano, że marszałek odejdzie z partii. Niektórzy twierdzili, że się źle dzieje ale pamiętajmy też, że prezes Jarosław Kaczyński był w Myszkowie i w Częstochowie i pan marszałek Chełstowski był na tych spotkaniach. Był na zdjęciach, siedział w pierwszym rzędzie”

Źródło: Marszałek woj. śląskiego znalazł się w radzie spółki ECO z Opola. Jak do tego doszło?