Bushcraft na Opolszczyźnie staje się coraz bardziej popularny

2021-05-07 15:54 AS/DS
zanocuj w lesie
Autor: fot. Nadleśnictwo Tomaszów

Wszystko przez akcję "Zanocuj w lesie", czyli możliwość legalnego nocowania na łonie przyrody. Leśnicy wyznaczyli specjalne strefy, w których każdy może sobie rozbić namiot czy hamak i spędzić tam noc.

Pierwsi goście skorzystali z takiego "leśnego hotelu " i ...oceny nie są najlepsze.

Ludzie obwieszają się mnóstwem sprzętu, ale nie maja podstawowej wiedzy. Jak rozłożyć hamak, jak rozłożyć tego tarpa, żeby nam wiatr nie zaciągał. Wielu ludzi jest odpornych totalnie na wiedzę. Uważają, że wystarczy obejrzeć trzy filmy jakichś youtuberów, ale na filmie nie da się tego zobaczyć tak dokładnie.

- mówi Jacek Gaj, prezes stowarzyszenia proobronnego "4 Regiment".

Ważne, by na nocleg wybierać się tylko tam, gdzie pozwoliło nadleśnictwo. Bo tam nie będziemy przeszkadzać zwierzętom.

Podkreślam, że jesteśmy tam gośćmi. Las jest domem zwierząt. Zachowujmy się jak goście, a nie jak intruzi. Bo raz, drugi, czy trzeci zwierzę nie zareaguje na tego człowieka, który włazi do niego, ale za czwartym razem... Borsuk ma zęby jak pies... Może kogoś poważnie pochlastać...

Miejsca na Opolszczyźnie, gdzie można legalnie biwakować znajdziecie w aplikacji "mobilny Bank Danych o Lasach". Warto też pamiętać, że na biwak możemy się wybrać maksymalnie w 9 osób. I o żadnym imprezowaniu mowy nie ma. Bo to cisza nocna...

O tym, jak się przygotować na biwak, nasz reporter Adam Szostok rozmawiał z Jackiem Gajem, prezesem opolskiego stowarzyszenia proobronnego "4 Regiment".

POSŁUCHAJ: Jacek Gaj o tym, co na nas czyha w lesie